Navigation Menu+

Jak zadbać o psa w czasie upałów

Opublikowano w Sie 31, 2018 przez w Dom | 0 komentarzy

Tegoroczne lato nie szczędziło nam upałów. Przy temperaturach rzędu 30°C szczególną uwagę należy poświęcić naszym ukochanym czworonożnym pupilom. Psy są bardzo wrażliwe na wysokie temperatury, zwłaszcza te wiekowe, jak również z uwagi na rasę, predyspozycje genetyczne (psy o różowych nosach, białe, albinotyczne, bezwłose czy brachycefaliczne).

Ryzyko przegrzania psa

Nieuważność w upalne dni to w przypadku psów ryzyko przegrzania organizmu, a nawet udaru cieplnego, który jest realnym zagrożeniem życia zwierzęcia. Z przegrzaniem mamy do czynienia, kiedy temperatura ciała psa przekroczy 39°C. Objawy, który sygnalizują przegrzanie to:

  • intensywne ziajanie,
  • nadmierne ślinienie się,
  • przekrwienie błon śluzowych spojówek i dziąseł,
  • przyśpieszone bicie serca.

Koniecznie trzeba wówczas obniżyć temperaturę ciała psa np. poprzez spryskiwanie chłodną wodą lub owinięcie mokrym, chłodnym ręcznikiem.

woda

Pies musi mieć stały dostęp do świeżej wody

 

Przede wszystkim woda

To jeden z najistotniejszych elementów opieki nad psem w czasie upałów. Woda w misce powinna być zmieniana kilka razy w ciągu dnia. Dobrym rozwiązaniem jest miska metalowa, ponieważ dłużej utrzymuje chłód, oczywiście należy ustawić ją  ocenionym miejscu. Raczej nie zaleca się dodawania do wody kostek lodu, ponieważ duża różnica temperatur może skończyć się anginą u psa. Średnie zapotrzebowanie na wodę u psa wynosi od 20 do 50 ml na kilogram ciała, w czasie upałów może być trochę wyższe. Pamiętajmy jednak, że ponad 90 ml na kilogram masy, to już pragnienie nadmierne (polidypsja).

Dieta na upały

Kiedy za oknami gorąco pies może nie mieć apetytu, zresztą również ludzie jadają mniej w czasie upału. Nie przekarmiamy psa, nie podajemy mu ciężkostrawnych smakołyków. Zdecydowanie unikamy podkarmiania psiaka posiłkami „z pańskiego stołu”. Pamiętamy szczególnie o misce pełnej wody dla psów karmionych sucha karmą.

mops

Pies musi mieć chłodne, zacienione miejsce

 

Komfort termiczny

W miarę możliwości staramy się zapewnić jak najniższą temperaturę w miejscach, w których przebywa pies. Nie zamykamy psa w małym pomieszczeniu. Idealne są chłodne powierzchnie, np. terakota, warto zasłonić okna roletami albo ciemnymi zasłonami. Jeśli schładzamy wnętrza wentylatorem stawiamy go tak, aby nie stanowił zagrożenia dla zwierzaka i nie wystraszył go hałasem. W ogrodzie uważamy na to, aby psiak miał dostęp do zacienionego miejsca i miski ze świeżą wodą.

Spaceruj rozsądnie

Spacerujemy z umiarem, długość oraz intensywność spacerów należy ograniczyć. Nie zmuszajmy psa do wysiłku fizycznego, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia (11:00 – 17:00).  Wybieramy miejsca ocienione, nie spacerujemy po rozgrzanym asfalcie. Dłuższe spacery można odbywać rankiem albo wieczorem.

pies auto

Nie zostawiamy psa w aucie!

Pies w aucie

Kiedy przewozimy psa również układamy go w cieniu, włączamy klimatyzację i zapewniamy dostęp do wody. Absolutnie nie zostawiamy psa zamkniętego w samochodzie! Nawet na tzw. chwilkę albo kiedy jest tylko słonecznie, a nie upalnie. Temperatura w aucie szybko może podnieść się do ok. 60°C.

UWAGA:

  • jeśli zobaczymy psa zamkniętego w samochodzie, dzwonimy na alarmowy numer 112,
  • wzywamy straż miejską lub policję,
  • jeśli życie psa jest zagrożone lub trzeba zbyt długo czekać na pomoc, można wybić szybę.

Zdjęcia: pixabay.com, shutterstock

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.