Navigation Menu+

Czy warto mieszkać razem przed ślubem?

Opublikowano w Paź 22, 2017 przez w Dom | 0 komentarzy

wspólne mieszkanie

Jeszcze w czasach rodziców obecnych 30-latków wspólne mieszkanie przed ślubem było nie tylko czymś niezwykłym, ale nawet niedopuszczalnym. Często nawet po ślubie pary dzieliły mieszkanie z rodzicami, także dlatego, że po prostu mieszkań brakowało. Obecnie młodzi ludzie mogą sami podejmować decyzję z kim i gdzie mieszkają, a wspólne dzielenie domu i sypialni bez ślubu nikogo nie dziwi. Czy jednak jest to trend godny pochwały? Czy wspólne mieszkanie bez ślubu przynosi jakieś korzyści?

wspólne mieszkanie

Czas na test

W czasach gdy ponad 50 procent małżeństw kończy się rozwodami, wspólne mieszkanie może być okazją do lepszego poznania się. Złożenie ślubów kościelnych jest bowiem bardzo poważną deklaracją, a rozstanie po roku czy dwóch sprawi, że para przejdzie traumatyczny rozwód. Tymczasem mieszkanie w tym samym miejscu może otworzyć szeroko oczy na cechy partnera, także na te, które okażą się zbyt uciążliwe dla przyszłej żony czy przyszłego męża. To też czas, kiedy można nauczyć się rozwiązywać konflikty i chodzenia na kompromisy. Wspólne spędzanie czasu to także okazja do brania odpowiedzialności za mieszkanie i codzienne obowiązki. Jeśli jedna ze stron wkłada we wspólne życie całą swoją energię, a druga ma jedynie oczekiwania, szybko można to zweryfikować i albo sprowadzić partnera na dobrą drogę sugestywną rozmową i ustalaniem grafiku domowych prac, albo uznać, że nie nadaje się on na współlokatora, a co dopiero na męża.

wspólne mieszkanie

Niższe koszty, dużo radości

Mieszkanie wspólne jest też… tańsze. Nie ma co ukrywać, że dzielenie się kosztami wynajmu, opłat, nawet jedzenia pozwala na zaoszczędzenie na wakacje, ubrania, samochód czy na zaliczkę niezbędna podczas kupna wspólnego mieszkania za kilka lat.
Ale poza tym wspólne mieszkanie przynosi wiele radości, zwłaszcza gdy uczucia wciąż są gorące. Wspólne kąpiele, gotowanie, oglądanie telewizji, wspólna przestrzeń to sytuacje, kiedy para cieszy się sobą. Dlatego, jeśli dobrze wybraliśmy partnera, z którym świetnie się mieszka i dzieli życie, to nie ma sensu myśleć o tym, jak oceniają nas inni.

Zdjęcia: unsplash.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.