Navigation Menu+

USG genetyczne i Papp-a – Pewność prawidłowego rozwoju twojego maleństwa

Opublikowano w Sty 15, 2018 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

Ciąża to piękny i wyjątkowy czas dla każdej kobiety. Obserwowanie, jak z miesiąca na miesiąc zmienia się ciało kobiety, a tym samym maleństwa jest naprawdę czymś niezwykłym. Umożliwiają to nowoczesne badania, na przykład USG w ciąży. Oprócz tego, pozwalają stwierdzić, czy dziecko prawidłowo się rozwija, są więc bardzo istotne na różnych etapach ciąży. W dzisiejszych czasach, gdy technologia bardzo poszła do przodu, przyszła mama ma wiele możliwości, by jak najdokładniej sprawdzić, jak rozwija się jej dziecko. Są to na przykład: USG genetyczne, USG Papp-a oraz USG połówkowe. Na czym polega każde z tych badań i dlaczego warto się na nie zdecydować, będąc w ciąży?

USG genetyczne w I trymestrze

 

USG genetyczne to przesiewowe badanie prenatalne wykonywane w I trymestrze ciąży. Jego celem jest ustalenie, jakie jest ryzyko wystąpienia najczęstszych wad genetycznych u płodów pomiędzy 11., a 14. tygodniem ciąży. Podczas badania lekarz może dokładnie zbadać stan organów wewnętrznych, a więc serca, żołądka, nerek czy pęcherza moczowego, oraz zewnętrznych części ciała – głowy, rąk, nóg i tułowia. USG genetyczne umożliwia ponadto sprawdzić przezierność fałdu karkowego, czyli odległość między skórą, a tkanką podskórną na szyi. Jeśli jest ona większa niż 2,5 mm, oznacza to, że doszło do nagromadzenia płynu i dziecko może urodzić się z jakąś wadą wrodzoną. Podczas badań prenatalnych poznamy też stan kości nosowej u dziecka. To bardzo istotny element do zdiagnozowania ryzyka wystąpienia na przykład zespołu Downa. Oprócz tego USG genetyczne pozwala określić ruchy płodu, tempo akcji serca dziecka, przepływ krwi w żyłach, stan macicy czy stan kosmówki i jej lokalizację.

USG II trymestrze, czyli USG połówkowe

USG połówkowe wykonywane jest między 18., a 22. tygodniem ciąży, czyli mniej więcej w połowie, stąd też jego nazwa. Głównym celem tego badania jest szczegółowe określenie anatomii płodu, czyli ośrodkowego układu nerwowego, serca, kręgosłupa, kończyn, twarzy, nerek oraz płci. Oprócz tego pozwala na wykluczenie wad anatomicznych, na przykład rozszczepu podniebienia, rozszczepu kręgosłupa lub wad serca. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie badanie nie daje 100-procentowej pewności, że dziecko będzie chore lub zdrowe, gdyż jego wynik zależy od wielu czynników. Wpływ może mieć chociażby pozycja płodu w trakcie badania czy przezierność tkanek matki, która może być ograniczona i przez to pogorszyć widoczność narządów dziecka.

USG w III trymestrze

Ostatnie badanie USG, wykonywane między 28., a 32. tygodniem ciąży służy określeniu, czy płód rośnie prawidłowo, a także ponownemu sprawdzeniu budowy anatomicznej. Ocena ta może jednak być nieco zaburzona, gdyż wzrost dzieci w tym okresie jest bardzo dynamiczny i nieraz „zasłaniają się”, przez co sprawdzenie poszczególnych narządów bywa utrudnione lub wręcz niemożliwe. Mimo to jest to bardzo ważne badanie, którego nie należy pomijać.

USG Papp-a – dodatkowy test

Wykonując USG w I trymestrze ciąży, możemy zdecydować się na dodatkowy podwójny test, nazywany testem Papp-a. Zaleca się wykonanie go kobietom, które są obciążone genetycznymi wadami czy chorobami i bardzo chcą się upewnić, czy ich dziecko może któreś z nich odziedziczyć. Wykonanie testu Papp-a razem z USG w I trymestrze zdecydowanie zwiększa skuteczność wykrycia nawet najmniejszej wady genetycznej. Tak naprawdę test ten powinien być zalecony każdej ciężarnej, niezależnie od jej stanu zdrowia, wieku czy przebiegu poprzednich ciąż.

Zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz swojego dziecka

Wykonywanie wielu badań w czasie ciąży może wydawać się przejawem nadwrażliwości, niemniej tak naprawdę są one bardzo pomocne w ocenie stanu zdrowia rozwijającego się płodu. A każda kochająca przyszła mama pragnie zapewnić swojemu maleństwu jak najlepszą opiekę i ochronę. Wspomniane wyżej badania można wykonać w Centrum Medycznym Tiliamed mieszczącym się przy ulicy Kościelnej 38 w Wołominie. Tiliamed oferuje swoim Pacjentkom opiekę na najwyższym poziomie oraz dostęp do najnowocześniejszych metod badania i diagnostyki. Opieka ginekologiczno-położnicza w Centrum Medycznym Tiliamed zapewnia nie tylko podstawowe badania, ale także troskliwe kierowanie przyszłą mamą miesiąc po miesiącu oraz odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości, jakie mogą się w tym czasie pojawić. Oprócz prowadzenia ciąż, Tiliamed oferuje leczenie ginekologiczne w zakresie profilaktyki onkologicznej, cytologii oraz antykoncepcji. Każda kobieta, która się tu zgłosi z jakimś problemem natury ginekologicznej z pewnością zostanie dokładnie zbadana i otoczona profesjonalną opieką. Będąc w ciąży, tym bardziej warto o to zadbać, gdyż chodzi tu już nie o jedną, lecz dwie osoby.

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.