Navigation Menu+

Trawnik – jak o niego dbać?

Opublikowano w Maj 13, 2018 przez w Dom | 0 komentarzy

jak kosić trawę

Żaden trawnik nie obejdzie się bez kosiarki, dlatego, jeśli w Twoim ogrodzie rośnie trawa, czekają Cię wydatki. Zakup kosiarki warto przemyśleć gruntownie, by te kilkaset (w skrajnych przypadkach i kilka tysięcy) złotych nie wyrzucić w błoto.

jak kosić trawę

Czego potrzebujesz?

Przede wszystkim kosiarkę należy dobrać pod kątem wielkości ogrodu. Mały ogród, czyli ten poniżej 500 metrów kw. może być koszony kosiarką elektryczną lub z akumulatorami. Większy wymaga kosiarki spalinowej. Jeśli ogród jest naprawdę olbrzymi, czyli ma ponad 2000 metrów kwadratowych, można zastanowić się nad kosiarką samojezdną. W przeciwnym razie koszenie trawy zajmie nam długie godziny.

Kosiarka elektryczna nie emituje spalin, jest więc bardziej ekologiczna niż spalinowa i mniej hałasuje. Jednak to ta druga ścina trawę szybciej i nie musimy się plątać w długich przewodach. Wymaga jednak częstego uzupełniania paliwa. Aby kosiarka była skuteczna, musi posiadać solidną obudowę i ostrza wykonane ze stali hartowanej. Warto też rozważyć zakup kosiarki z dużą szerokością roboczą, zwłaszcza kiedy do koszenia jest sporo.

jak kosić trawę

Kosiarka samojezdna

Marzenie dużych chłopców, ale też ułatwienie dla dziewczyn, które posiadają duży trawnik. Kiedy kupujemy kosiarkę samojezdną, liczy się nie tylko jakość ostrzy, ale także wygodny fotel, który odciąży kręgosłup. Nie bez znaczenia jest także mały promień skrętu umożliwiający okrążanie rabatek, drzew czy altanki. Osoby z dużymi ambicjami ogrodniczymi, mogą zdecydować się na kosiarkę, do której można dołączyć pług śnieżny, zamiatarkę, rozrzutnik nawozu, czy przyczepkę. Wtedy kosiarka zamieni się w wielofunkcyjny pojazd.

Jak kosić trawę?

Przede wszystkim regularnie, nawet raz w tygodniu. Wtedy trawnik robi się gęsty pięknie zielony. Nie należy jednak kosić zaraz po deszczu, kiedy trawa jest mokra, bo szybko tępią się ostrza. Nie można też robić tego podczas długiej suszy, bo trawnik szybko się zniszczy. Jeśli kosiarka nie ma zbiornika na skoszoną trawę, trawnik należy dokładnie wygrabić, bo gnijące resztki uszkadzają zdrowe, rosnące źdźbła.

Zdjęcia: pxhere.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.