Navigation Menu+

Skutki letnich wypraw – pokrzywka idiopatyczna i inne problemy

Opublikowano w Cze 20, 2018 przez w Czas wolny, Zdrowie | 0 komentarzy

pokrzywka idiopatyczna

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu ma wiele zalet. Przede wszystkim w organizmie pod wpływem słońca wzrasta poziom witaminy D3 odpowiedzialnej za dobry nastrój i za prawidłową budowę kości. Więcej też się ruszamy, więc spalamy kalorie, zwiększamy odporność czy sprawiamy, że płuca mogą nabrać więcej tlenu. Jednak może się okazać, że pod koniec dnia odczuwamy spory dyskomfort, a dzień na łonie natury kończy się nieprzyjemnie.

pokrzywka idiopatyczna

Oparzenia słoneczne

Najbardziej narażone na oparzenia słoneczne są osoby z jasną karnacją i jasną skórą oraz dzieci. To dlatego właśnie powinny sięgać po krem z wysokim filtrem. Wysokim, czyli nawet na poziomie SPF50. Z czasem, kiedy skóra się opali, krem można zmienić, ale jego brak może skutkować bolesnym zaczerwieniem skóry. Pamiętać też trzeba, że każde poparzenie słoneczne ma wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na czerniaka, czyli złośliwy nowotwór skóry.

Kleszcze, komary, osy

Trudno uniknąć kontaktu z owadami, kiedy przebywamy na łące, w lesie, jeździmy na rowerach czy spacerujemy po górach. Trzeba się więc przed ich ugryzieniem zabezpieczyć. Warto używać kremów czy żeli odstraszających owady, zakładać opaski z olejkami eterycznymi, długie nogawki i kapelusze z rondem na głowę. Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć całe ciało i ewentualne kleszcze jak najszybciej usunąć. Miejsca bolesne i swędzące można posmarować żelem łagodzącym ukąszenia.

pokrzywka idiopatyczna

Pokrzywka idiopatyczna

U wielu osób pojawia się w różnych miejscach na ciele po zbyt długiej ekspozycji na słońcu, po ugryzieniu owadów albo po zjedzeniu produktów z alergenami. Pokrzywka idiopatyczna to drobne bąble, które bardzo swędzą i mogą utrzymywać się na skórze nawet przez 6 tygodni. Osoby z alergiami powinny więc latem przyjmować leki antyalergiczne i unikać alergenów.

Zdjęcia: pxhere.com

*Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.