Navigation Menu+

Sezonowy, alergiczny nieżyt nosa

Opublikowano w Sie 18, 2018 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

Alergia to temat numer 1 dla wielu osób, nie bez powodu nazywa się ją epidemią XXI wieku. Alergiczny nieżyt nosa, jedno z najbardziej typowych schorzeń na tym tle, dotyczy co czwartego Polaka! Wyzwaniem dla medycyny jest również ogromna ilość potencjalnych alergenów, na które jesteśmy narażeni praktycznie wszędzie i przez cały czas.

Alergia i alergen

Alergia to sformułowanie, które zna chyba każdy, ale czy każdy wie co to jest? Definicja mówi, iż jest zmieniona reakcja układu immunologicznego. Innymi słowy nasz mechanizm obronny reaguje podobnie jak na obecność bakterii czy wirusów. Odpowiedź immunologiczna pojawia się jednak w kontakcie z pozornie niegroźnymi substancjami, takimi jak niektóre produkty żywnościowe, pyłki roślin czy wszechobecny kurz. W takiej sytuacji mamy do czynienia z alergią na daną substancję, która zyskuje miano alergenu.

łąka

Piękna łąka pełna zagrożeń – alergenów

To nie zwykły katar, to alergiczny nieżyt nosa

Wodnista albo gęsta wydzielina z nosa, swędzenie, nos cieknący albo wręcz przeciwnie – zapchany. A do tego łzawienie, szczypiące, podrażnione oczy. Taki zestaw wyjątkowo uciążliwych reakcji i dolegliwości to właśnie alergiczny nieżyt nosa, związany na ogół z pewną sezonowością, czyli z występowaniem alergenów w powietrzu. Alergiczny nieżyt nosa jest miejscową reakcją zapalną błony śluzowej w nosie, a także spojówek oczu. Niestety osobom wrażliwym trudno ustrzec się takich objawów, ponieważ potencjalne alergeny są aktywne cały rok i nie bardzo możemy je wyeliminować. Są to najczęściej pyłki roślin, zarodniki grzybów pleśniowych, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt domowych.

u lekarza

Alergię i jej objawy trzeba leczyć

Alergeny sezonowe

Alergiczny nieżyt nosa wywołują bardzo często alergeny sezonowe. Marne to pocieszenie, ponieważ sezon na różne przykre dla alergika substancje, trwa od wczesnej wiosny do jesieni. Mało tego – na działanie roztoczy czy zarodników grzybów jesteśmy narażeni nawet zimą, w zamkniętych pomieszczeniach. Wracając jednak do zagrożeń sezonowych – szczegółowy opis czynników wywołujących alergiczny nieżyt nosa znajdziemy tutaj – http://www.alergia-allegra.pl/niezyt_nosa.html. Wyjątkowo uciążliwe są pyłki roślin, a ich aktywność rozpoczyna się już wczesną wiosną. Najpierw mamy sezon pylenia drzew, a alergicy reagują najczęściej na pyłki leszczyny, olchy i brzozy. Ledwie uspokoją się kwietniowe i majowe alergeny, a już zaczyna się trwający praktycznie całe lato sezon pylenia traw, które są najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa. Równocześnie już w lipcu uaktywnia się pylenie chwastów – to kolejny groźny i powszechny alergen, który zagraża nam aż do października.

Jak łagodzić i leczyć alergiczny nieżyt nosa

Biorąc pod uwagę uciążliwość objawów, konieczne jest zażywanie odpowiednich leków, które hamują i łagodzą dolegliwości, jakie niesie ze sobą np. alergiczny nieżyt nosa. Stosuje się wówczas na ogół leki antyhistaminowe, które hamują wczesną reakcję, czyli świąd, łzawienie, kichanie, katar. Takim lekiem przeciwhistaminowym jest Allegra, która u większości pacjentów nie wywołuje uczucia senności i nie zaburza koncentracji, co zdarzało się przy lekach starszej generacji. Allegra jest ceniona przez osoby z alergią również za szybkie działanie (już po 30 minutach) i długotrwałą ulgę (nawet przez  24 godziny).

allegra

Allegra – lek przeciwhistaminowy

Oczywiście kluczem do leczenia alergii jest prawidłowa diagnostyka, np. testy alergiczne. Dlatego w przypadku objawów takich jak alergiczny nieżyt nosa, konieczna jest konsultacja lekarza specjalisty.

Zdjęcia: alergia-allegra.pl, shutterstock, pixabay.com 

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.