Navigation Menu+

Przewlekły kaszel – nie lekceważ tego objawu

Opublikowano w Lut 13, 2019 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

Kaszel to jeden z najczęściej występujących objawów, zna go każdy. Towarzyszy przeziębieniom, dokucza w przegrzanych, suchych pomieszczeniach, pojawia się przy schorzeniach dróg oddechowych. Czasem jednak zdarza się, że nie mija, dokucza mimo, że nie ma wyraźnej przyczyny (np. infekcji). Długotrwały, przewlekły kaszel powinien bezwzględnie skłonić do konsultacji lekarskiej, która ustali jego podłoże i przyczyny.

Kiedy kaszel ma charakter przewlekły?

Na temat kaszlu przewlekłego najwięcej wiedzą ci, którzy go leczą. Dlatego tak ważna jest wizyta u lekarza, opis dolegliwości i badania oraz wdrożenie odpowiedniej kuracji. O kaszlu długotrwałym możemy mówić, jeśli trwa co najmniej 8 tygodni. Nie da się ukryć, że po takim czasie można być już solidnie umęczonym tym objawem. W przypadku tak długotrwałego kaszlu najczęściej podejrzewa się następujące przyczyny:

  • astma;
  • alergia;
  • refluks żołądkowo-przełykowy;
  • ekspozycja na dym papierosowy.

Czasem przyczyna może być bardziej prozaiczna – np. długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu o suchym powietrzu. Dlatego kluczowe znaczenie ma dokładna obserwacja organizmu, reakcji na różne czynniki i bodźce. Dla lekarza diagnozującego pacjenta jest to równie ważne jak zalecone badania. Tylko pacjent może powiedzieć kiedy nasila się kaszel, zaobserwować czy częściej kaszle w domu czy na zewnątrz, w dzień czy w nocy, a może po spacerach czy zabawie z psem. Należy również pamiętać, że przewlekły kaszel może być objawem choroby niezwiązanej z układem oddechowym czy alergią, np. ze wspomnianym refluksem, chorobą serca, a nawet z nowotworami.

kaszle

Przewlekły kaszel to objaw uciążliwy dla każdego

 

lekarz

Kluczowe znaczenie mają wywiad lekarski i badania

 

A co z kaszlem w nocy?

Niewątpliwie jest to bardzo uciążliwy objaw. Nie tylko podrażnia gardło, ale przede wszystkim nie pozwala spokojnie przespać nocy, przez co organizm nie ma szans na regenerację, a osoba borykająca się z tym problemem jest coraz bardziej zmęczona i osłabiona. Dlatego bardzo ważne jest zdiagnozowanie przyczyn kaszlu w nocy i wdrożenie odpowiedniej kuracji oraz metod profilaktycznych.

Jedną z głównych przyczyn przewlekłego kaszlu w nocy jest refluks żołądkowo-przełykowy, w przebiegu którego dochodzi do cofania się soków żołądkowych do przełyku, co wywołuje podrażnienie i odruch kaszlowy. Poza zastosowaniem odpowiedniego leczenia warto układać się do snu tak, aby głowa znajdowała się wyżej niż reszta ciała.

Za nocny kaszel odpowiada też alergia, a potencjalnych zagrożeń (alergenów) jest niestety wiele. Nieodzowna jest więc diagnostyka – testy alergiczne, a także profilaktyka i leczenie.

Najbardziej oczywiste przyczyny kaszlu w nocy to oczywiście infekcje dróg oddechowych (np. zapalenie oskrzeli czy płuc) oraz… suche powietrze. Picie odpowiednich ilości wody, nawilżanie powietrza to zawsze skuteczne metody łagodzące uciążliwy objaw, jakim jest długotrwały kaszel.

chora

Infekcja dróg oddechowych – jedna z przyczyn kaszlu w nocy

 

 

 

Zdjęcia: shutterstock, conakaszel.pl

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.