Navigation Menu+

Jak prawidłowo dbać o dywan

Opublikowano w Sty 12, 2018 przez w Dom | 0 komentarzy

Dywany to dodatki mieszkaniowe, które mimo upływu lat nie wychodzą z mody. Miękkie i kolorowe nadają wnętrzu ciepła i przytulności, a nam przyjemne podłoże, po którym wygodnie chodzić nawet boso. Dywany są więc bardzo eksploatowane, co bez odpowiedniej pielęgnacji może szybko być po nich widać. Wydeptany, twardy, poplamiony dywan nie jest już wizytówką i ozdobą naszego domu. Jak więc dbać o swój dywan? Czy regularne odkurzanie i pranie wystarczy? Kiedy warto pomyśleć o profesjonalnym czyszczeniu?

Dlaczego mój dywan wygląda coraz gorzej?

Aby wiedzieć, jak dbać o dywan, najpierw musimy poznać największe zagrożenia dla ich pięknego wyglądu. Źle utrzymane dywany nie tylko brzydko wyglądają, ale stają się też siedliskiem brudu, kurzu i roztoczy. Jeżeli posiadamy zwierzęta domowe, ich sierść szczególnie osiada się w długim włosiu dywanów. Dlaczego więc dywany szybko się brudzą i niszczą, nawet jeśli wydaje nam się, że regularnie je odkurzamy i czyścimy? Głównym powodem jest to, że domowe środki do czyszczenia dywanów zwykle są delikatne i nieprawidłowo nałożone wnikają jedynie w wierzchnią warstwę dywanu. W efekcie więc zamiast pozbyć się plam i brudu, jedynie wcieramy go głębiej. Zły sposób użycia środków do prania dywanów może także powodować odbarwienia oraz przemoczenie dywanu, co zniszczy jego włókna i sprawi, że będzie wyglądać bardzo nieatrakcyjne. Również niedokładne odkurzanie może powodować, że kurz czy sierść osiądzie się głębiej, przez co będzie nam bardzo trudno dokładnie go usunąć. Czy oznacza to, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie zadbać o swoje dywany? Wcale nie!

Właściwa konserwacja dywanu

Aby prawidłowo czyścić i konserwować dywan, musimy najpierw dowiedzieć się, jaka metoda prania będzie dla niego najlepsza. Od czego to zależy? Od kilku czynników – oto one:

  • od materiału, z jakiego wykonano dywan;
  • od tego, czy chcemy uprać cały dywan czy jedynie usunąć kilka plam;
  • od ilości czasu, jaki możemy poświęcić na pranie dywanu;
  • od pory roku (dywan uprany w całości musi dokładnie wyschnąć, co jest zdecydowanie prostsze latem.

Pamiętajmy, że prawidłowe dobranie metody prania dywanu do jego rodzaju i potrzeb to gwarancja usunięcia brudu, kurzu i roztoczy oraz przywrócenia dywanowi jego dawnego blasku.

Do wyboru mamy dwie metody prania: na mokro i na sucho. Pranie na mokro zalecane jest, gdy zależy nam na wyczyszczeniu całej powierzchni dywanu. Planując pranie całego dywanu, zarezerwujmy na to najlepiej cały dzień, by móc zrobić to dokładnie i bez pośpiechu. Zadbajmy też o to, by dywan miał szansę dokładnie wyschnąć oraz by nikt po nim nie chodził, gdy będzie jeszcze wilgotny. Z kolei pranie na sucho to dobra metoda na usuwanie plam z dywanów. Polega to na równomiernym wysypaniu specjalnego proszku na plamy, pozostawienie go na określony czas, a na koniec odessanie proszku razem z brudem za pomocą odkurzacza.

Pranie i czyszczenie, gdy domowe sposoby nie pomagają

Jeżeli mimo samodzielnych prób czyszczenia nasz dywan nadal nie wygląda w zadowalający sposób, warto skorzystać z pomocy fachowca. Wiele osób dostrzega praktyczność tego rozwiązania i całkowicie rezygnuje z samodzielnego prania dywanów. Wolą co kilka miesięcy skorzystać z profesjonalnej usługi prania i czyszczenia, która może być wykonana w warunkach domowych lub w pralni. Odpowiednie dbanie o dywany wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności, której często nie posiadamy. Tego typu usługi w Warszawie oferuje na przykład Poleska, której ofertę znajdziemy na stronie http://www.czyszczenie-wykladzin.com.pl/. Firma wykonuje między innymi mycie dywanów i wykładzin, pranie dywanów na sucho i mokro oraz profesjonalne odkurzanie dywanów. Na wspomnianej stronie internetowej znajdziemy też bardzo praktyczne porady związane z pielęgnacją dywanów i wykładzin, na przykład jak często prać wykładziny lub jakie akcesoria ułatwią nam dbanie o dywany. Jeżeli zależy nam na zachowaniu pięknego wyglądu naszych dywanów, warto zapoznać się z tymi informacjami, jak i z ofertą firmy Poleska.

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.