Navigation Menu+

Praca w ogrodzie? Ma same zalety!

Opublikowano w Kwi 12, 2017 przez w Czas wolny | 0 komentarzy

praca w ogrodzie

Marzą Ci się wakacje na RODOS? Wiele osób spędza tak czas od wiosny do jesieni. Bo Rodzinne Ogródki Działkowe Ogrodzone Siatką, to świetny sposób nie tylko na nudę, ale także na naukę przyrody, gimnastykę i darmowe jedzenie. Nie wierzysz? Przeczytaj!

praca w ogrodzie

Kopanie jak fitness

Ogrodnictwo chyba powszechnie kojarzy się z dziadkami, którzy na emeryturze pielą kilka grządek na swoich ogródkach działkowych. Młodsze osoby, które mają nawet duże ogrody, starają się je urządzić tak, by narobić się jak najmniej, czyli skosić trawę, ewentualnie przyciąć żywopłot. Tymczasem uprawa innych roślin, w tym warzyw i owoców ma wiele zalet, z czego ważną jest ta, że wymusza wysiłek fizyczny i prowadzenie zdrowego trybu życia. Kopanie, grabienie, sadzenie, wyrywanie chwastów pozwalają spalić około 250 kcal na godzinę, a jeśli braków nie uzupełnimy słodyczami oraz kiełbaskami z grilla, po sezonie prac ogrodowych zauważymy, że spodnie stały się jakby luźniejsze. Wpływy prac w ogrodzie odczują też szybko osoby, które na co dzień pracują przy komputerze i tym samym są narażone na zwyrodnienia stawów nadgarstka i dłoni. Dłonie, które przesadzają, przycinają, zbierają, grabią mają niesamowitą okazję do ćwiczeń.

praca w ogrodzie

Zdrowie w ogrodzie

Szwedzcy naukowcy zrobili nawet badania, z których wynika, że regularne pielenie grządek i grabienie trawnika oraz inne prace w ogrodzie zmniejszają o 30 procent ryzyko zawału u osób powyżej sześćdziesiątki. Jednak im szybciej wprowadzimy ogrodnictwo do naszego codziennego życia, tym lepiej dla serca. Badacze twierdzą nawet, że “ogrodoterapiazmniejsza ryzyko wystąpienia innych chorób wieku starszego, np. Alzheimera, obniża ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, zapobiega depresji i wystąpienia osteoporozy (ma to związek z przebywaniem na słońcu i pobudzaniem naturalnego wytwarzania witaminy D3, niezbędnej do wchłaniania wapnia). Podczas pracy działają wszystkie mięśnie, a umysł wycisza się. Oczywiście nie ma co przesadzać – nie wolno dźwigać ciężkich przedmiotów, ani rzucić się do pracy jednego dnia, od rana do świtu, bo następnego pojawią się zakwasy, ból pleców i zniechęcenie.

Co ciekawe, dobroczynny wpływ na zdrowie mają także żyjące w glebie bakterie, z którym styka się każdy ogrodnik. Bakterie mycobacterium vaccae pobudzają bowiem wytwarzanie serotoniny i noradrenaliny w mózgu.

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.