Navigation Menu+

Plecak czy tornister dla pierwszoklasisty?

Opublikowano w Sie 25, 2017 przez w Dzieci | 0 komentarzy

Plecak czy tornister

Pytanie: “tornister czy plecak?” zadają sobie rodzice pierwszoklasistów na całym świecie. Źle dobrany może powodować wady postawy, zmniejszać pojemność płuc, powodować bóle kręgosłupa, głowy, mrowienie rąk. Idealny plecak czy tornister musi być dopasowany do wzrostu dziecka, musi być lekki, mieć odpowiedni kształt oraz … musi być odpowiednio pakowany i noszony prawidłowo.

Plecak czy tornister

Co więc wybrać?

Tornister – jest usztywniony, więc pomaga zachować prawidłową postawę, jednak często jest cięższy niż zwykły plecak.
Plecak – jest lżejszy niż tornister, ale musi mieć usztywnione i wyprofilowane plecy. Najlepiej wybrać taki z zapięciem w okolicy bioder.
Plecak na kółkach – jego zakup naprawdę warto wziąć pod uwagę jeśli dziecko codziennie samo chodzi do szkoły, jednak taki plecak jest znacznie cięższy nawet od tornistra. Dziecko musi także nauczyć się, by ciągnąć plecak raz jedną ręką, raz drugą, inaczej będzie  chodzić się w ciągłym pochyleniu w jedną stronę.
Torby na ramię – w ogóle nie warto brać ich pod uwagę. Są zabójcze dla młodego kręgosłupa.

Plecak czy tornister

Jak szukać idealnego plecaka lub tornistra?

Najważniejszymi kryteriami przy wyborze plecaka czy tornistra musi być nie cena, kolor czy wzór, ale to, czy szkolna torba jest:

  • wyprofilowana i ma usztywniony tył, który dobrze przylega do pleców dziecka oraz ma podparcie w odcinku lędźwiowym. Sztywne plecy spowodują też, że książki i przybory nie będę wbijać się dziecku w ciało,
  • szerokie, miękkie, regulowane szelki, które nie wrzynają się w ciało,
  • wiele kieszeni oraz przegródek, które pozwalają na zachowanie porządku i równomierne ułożenie w nim przedmiotów,
  • plecak czy tornister nie może być szerszy niż ramiona dziecka, spód musi znajdować się równo z dolną częścią pleców dziecka, a góra nie może sięgać aż do szyi,
  • pamiętać trzeba, że zapakowany plecak szkolny nie może ważyć więcej niż 10% masy ciała dziecka. Dlatego im lżejszy plecak, tym lepiej, bo nawet pół kilograma zrobi różnicę w przypadku malucha ważącego np. 25 kg.

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.