Navigation Menu+

Ortoreksja – obsesja zdrowego żywienia

Opublikowano w Gru 27, 2017 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

ortoreksja

Nie da się ukryć, że na zdrowie żywienie panuje obecnie moda. Pochwalenie się w mediach społecznościowych zjedzeniem hamburgera albo pizzy naraża czasami nawet na hejt. Nie ma nic złego w jedzeniu zdrowych i fit posiłków, jednak coraz częściej lekarze wskazują na zaburzenie zwane ortoreksją. Objawia się ono wręcz chorobliwym dbaniem o siebie i obsesyjnym jedzeniem tylko zdrowych potraw.

ortoreksja

Co to jest ortoreksja?

Ortoreksja stawiana jest obok takich chorób jak anoreksja i bulimia. Ortoreksja łączy się bowiem z niskim poczuciem własnej wartości i próbą bycia perfekcyjnym. Osoby z ortoreksją są też bardzo podatne na sugestie, a sposób odżywiania się staje się dla nich jedynym słusznym sposobem na życie. Przesadne dbanie o dietę i zdrowie sprawia, że osoba z zaburzeniami koncentruje się tylko na sobie i na tym, co ląduje na ich talerzu, a nawet staje się nieufna w obliczu konieczności zjedzenia posiłku przygotowanego przez kogoś innego. Z czasem zwykła zamiana majonezu na jogurt staje się tylko drobnostką w obliczu ciągłego poszukiwania coraz to lepszych i zdrowych produktów. Osoba taka może nawet zaniedbywać inne dziedziny życia, bo jedzenie staje się jego najważniejszą częścią.

ortoreksja

Psychiczna męczarnia

Dieta wyklucza wiele łatwo dostępnych, ale w mniemaniu osoby ortoreksją niezdrowych produktów, jest monotonna i uboga w składniki odżywcze, dlatego organizm zaczyna być wyczerpany. Psychicznie zaś osoba taka zaczyna być wyobcowana. Jada sama, nie wychodzi z domu, próbuje na siłę zmieniać nawyki rodziny i przyjaciół, co oczywiście spotyka się z brakiem zrozumienia i złością. Osoba z ortoreksją ogranicza więc kontakty z ludźmi, którzy nie podzielają jej poglądów, a jedynym ratunkiem dla niej jest terapia.

Zdjęcia: pxhere.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.