Navigation Menu+

Odparzenia u niemowląt – jak leczyć i zapobiegać?

Opublikowano w Mar 18, 2015 przez w Zdrowie | 1 komentarz

niemowlę w pieluszce

Nawet u dzieci bardzo często, regularnie przewijanych mogą pojawić się odparzenia skóry. Pojawiają się najczęściej na pupie, w pachwinach, ale mogą także pod pachami, w fałdkach na szyi, gdy maluch nie zostanie dobrze wytarty po kąpieli.

niemowlęta w pieluszkach

Każdemu dziecku może się zdarzyć

Odparzenia u niemowląt to często nie tylko zaczerwieniona skóra, ale także wysypka, pęknięcia skóry, w skrajnych przypadkach ropiejące i krwawiące rany, dlatego wymagają one skutecznego, szybkiego leczenia. Odparzeniom można także zapobiegać stosując krem na odparzenia. Ma on za zadanie nawilżać i natłuszczać skórę, chronić ją przed wilgocią. Dobry krem na odparzenia chroni także przed rozwojem bakterii, przyspiesza gojenie ran i jest wszechstronny – można go używać zarówno do pupy, jak i na inne części podrażnionej skóry.

Poprawne przewijanie

Jak więc powinno wyglądać przewijanie dziecka, które ma skłonności do podrażnień skóry? Po zdjęciu z pupy należy dokładnie ją umyć albo ciepłą wodą z mydłem dla dzieci, albo chusteczkami nawilżonymi przeznaczonymi dla niemowląt. Na pupie nie mogą pozostać żadne zanieczyszczenia. Następnie malucha trzeba dokładnie wysuszyć. Jeżeli jest ciepło może nawet poleżeć na kocyku z gołą pupą, jeśli jest chłodno, to każdą fałdkę trzeba osuszyć miękką bawełnianą ściereczką i posmarować skórę kremem chroniącym przed odparzeniami. Na tyle grubo, by na skórze pozostała warstwa, zbyt duża ilość kremu i tak nie wchłonie się w skórę. Teraz wystarczy założyć świeżą pieluszkę i ubranko. Kremem warto smarować skórę podczas każdego przewijania malucha.

1 Komentarz

  1. Najlepiej stosować kremy łagodzące. Ja jestem zadowolona z Balsamu , wcześniej stosowałam krem typowo dla niemowląt, ale ten jest skuteczniejszy.

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.