Navigation Menu+

Jak oczyścić i opatrzyć ranę?

Opublikowano w Lip 13, 2017 przez w Czas wolny, Dzieci, Zdrowie | 0 komentarzy

aquacel

Nie da się ukryć, że to latem najczęściej nasze dzieci oraz my kaleczymy się, drapiemy i mamy problem z krwawiącymi ranami. Lato ma swoje prawa, więc bieganie boso po trawniku, jazda na rowerze, górskie wycieczki po kamienistych szlakach czy szalona jazda na rolkach, czasami kończą się plastrem na nogach, rękach czy na głowie. Jak dobrze oczyścić ranę, by nie doszło do zakażenia oraz czym ją chronić, by szybko się goiła i nie bolała?

 aquacelCzym oczyścić ranę?

Oczywiście, gdy rana bardzo silnie krwawi i mimo ucisku nie przestaje, trzeba pojechać do szpitala albo nawet zawołać karetkę, jednak ze zwykłymi zadrapaniami czy skaleczeniami zwykle poradzimy sobie sami. Wystarczy, że opłuczemy ranę wodą, umyjemy ją z dodatkiem mydła, albo skorzystamy z jakiegoś antyseptycznego środka w płynie. Sam wypływ krwi także ma na celu samooczyszczanie rany. Trzeba jednak uważać, by dodatkowo jej nie zabrudzić piaskiem albo nie manipulować przy przerwanej skórze brudnymi dłońmi. Jeśli jakiś element utknął w ranie – kawałek szkła, drewna, piasek, należy spróbować delikatnie go usunąć. Jeśli jest bardzo duży, to należy ranę ucisnąć, choćby kawałkiem tkaniny i zgłosić się do lekarza. Dobrze oczyszczoną ranę, ale mocno krwawiącą warto uciskać wacikiem, gazą, bandażem, nawet zawiniętym w rolkę i zamocowanym drugim bandażem. Jeśli rana wyraźnie przestaje krwawić, wystarczy plaster.

 aquacelCo zamiast zwykłego plastra?

Ciekawym rozwiązaniem jest Aquacel. To opatrunek, który warto mieć w podręcznej apteczce, bo nie tylko chroni ranę, ale także zwiększa komfort jego noszenia i zmiany, co jest bardzo ważne w przypadku dzieci. Opatrunek Aquacel ma wodoodporną warstwę zewnętrzną, ale umożliwia jednocześnie parowanie wilgoci, chroni ranę przed wirusami i bakteriami. Z opatrunkiem można brać prysznic. Co ważne, warstwa wewnętrzna opatrunku zmienia się w żel, który przyspiesza gojenie i jednocześnie opatrunek nie przykleja się do rany, więc przy jego zmianie nie dochodzi do dodatkowego podrażnienia.

Życzę mimo wszystko, żeby powyższe rady nigdy nie przydały, ale podczas letnich wypraw, warto zawsze zabrać ze sobą podręczną apteczkę i przygotować się na różne “wypadki”.

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.