Navigation Menu+

Niemowlę na rowerze? Tak, to możliwe!

Opublikowano w Kwi 29, 2018 przez w Czas wolny, Dzieci | 0 komentarzy

rower

Kochasz jazdę na rowerze, ale ciągle zajmujesz się dzieckiem? Maluch, nawet najmłodszy, może podróżować razem z rodzicem. Są jednak pewne ograniczenia. To, że sam wsiądzie i popedałuje, jest oczywiste, ale jak zapewnić dziecku wygodę i bezpieczeństwo?

rower

Przyczepka dla dzieci

Prawo polskie dopuszcza do poruszania się po drogach rowerem z przyczepką. Przyczepka jednak musi być odpowiednio oznaczona i oczywiście bezpieczna. Bez problemu w sklepach rowerowych kupimy przyczepkę, w której jeździć może już niemowlak. Ma ona dwa- trzy koła, jest doczepiana do tylnej osi roweru, osłonięta przejrzystą, ale jednak chroniącą przed słońcem, wiatrem i deszczem membraną. Maluch, a nawet maluchy, bo przyczepka może pomieścić dwójkę dzieci, ma siedziska wyposażone w pasy i amortyzację, która niweluje wstrząsy. Jednak radzimy, by dzieci i tak były wyposażone w kaski. Przyczepkę można też używać jak klasycznego wózka dziecięcego.

Fotelik rowerowy

Fotelik rowerowy przeznaczony jest dla dzieci, które już same siedzą, jednak lepiej poczekać przynajmniej rok, zanim włoży się do niego dziecko, ponieważ nie ma systemu amortyzacji. Foteliki mają różne budowy, dlatego niektóre montuje się z tyłu, na bagażniku, inne na ramie przed rodzicem, a jeszcze inne z przodu, na kierownicy. Niezależnie od tego, jaki wybierzemy, warto sprawdzić, czy dziecko może w nim przyjąć wygodną pozycję do snu. Te na bagażnik czasami mają funkcję odchylania do tyłu i dziecko może swobodnie spać podczas jazdy.

rower

Rower cargo

Ciekawym, ale też najdroższym rozwiązaniem jest rower cargo, który z przodu posiada miejsca dla dwójki, a nawet trójki dzieci. Dzieci siedzą trochę jak w taczce czy kontenerze, ale mają pasy bezpieczeństwa i wszystko widzą. To rzadki okaz na polskich drogach, ale bardzo popularny np. w Holandii słynącej jako kraj rowerzystów.

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.