Navigation Menu+

Minimalizm nie znaczy mniej tylko lepiej

Opublikowano w Mar 25, 2019 przez w Ciekawostki, Czas wolny, Dom | 0 komentarzy

Minimalizm to sformułowanie, o którym słyszymy, czytamy w różnych kontekstach. Mówi się o minimalistycznej prostocie w aranżacji wnętrz czy w modzie. Przede wszystkim jest to jednak podejście do życia w szerokim ujęciu, a wszelkie trendy są efektem swego rodzaju filozofii życiowej. Wbrew pozorom, minimalizm nie oznacza małych oczekiwań, zadowolenia się namiastkami… raczej wręcz przeciwnie. To rodzaj mądrej selekcji.

Minimalizm to nie ograniczenia

Zwolennicy minimalistycznego nastawienia do rzeczywistości uważają je za rodzaj wolności. Od różnych obciążających sytuacji, relacji, nadmiaru rzeczy, przesytu i zbyt dużej konsumpcji. Wbrew obiegowej opinii nie jest to postawa tożsama z umartwianiem się czy odmawianiem sobie przyjemności. Minimalizm warto kojarzyć raczej z selektywnym podejściem – do znajomości, zakupów, pasji, jedzenia itp. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że zamieniamy ilość na jakość.

salon

Minimalizm nie oznacza ograniczeń

 

Jak stać się pozytywnym minimalistą

W czasach nadmiernej konsumpcji, życia w pośpiechu i setek pokus na każdym kroku, wcale nie tak łatwo wdrażać mądre idee minimalizmu. W mediach znajdziemy dziś wiele praktycznych wskazówek na ten temat, na pewno warto je poznawać i znaleźć własną drogę do minimalizmu. Być może dla kogoś inspiracją będą takie sposoby i porady:

Wybierz to, co jest naprawdę potrzebne

Porządkowanie i wybieranie warto zacząć od rzeczy – ubrań, gadżetów, precjozów. Dobrym rozwiązaniem jest zmiana podejścia – nie zastanawiamy się co wyrzucić, co jest zbędne. Patrzymy na stan posiadania i wybieramy rzeczy potrzebne, lubiane, przydatne. Nie sugerując się ceną, okolicznościami pozyskania czy historią.

bałągan

Wybierz rzeczy naprawdę ważne i potrzebne

 

Wprowadź zamiary w życie

Skuteczne wybory ułatwi wyjęcie wszystkich przedmiotów z danej kategorii (np. bluzki, biżuteria, kosmetyki) i wybieranie tego, co ma zostać, co lubiane, miłe, używane. Wybrane przedmioty odkładamy z powrotem na miejsce. Reszta jest zbędna – można ją oddać, odstąpić, wyrzucić…

Wybieraj mądrze – to, co użyteczne i dobre

Sam proces wyboru nie jest wcale taki oczywisty i prosty. Jesteśmy przyzwyczajeni do gromadzenia, a wszelkie „przydasie” zagracają nasze domy, myśli i życie. Warto każdą rzecz obejrzeć, zastanowić się, jakie wzbudza uczucia i emocje, czy jej używamy, chętnie czy raczej z przymusu. Nie sugerujemy się wartością, koniecznością korzystania „bo to prezent”. Dobrze jest spojrzeć na zgromadzone zasoby jak na sklepową półkę i zastanowić się, co kupiłabym teraz. W ten sposób można uporządkować garderobę, torebkę, dokumentację czy biblioteczkę domową.

Panuj nad zakupami

Selekcja (pozytywna) to połowa sukcesu. Teraz trzeba jeszcze zapanować nad kupowaniem, które bywa podyktowane chwilową potrzebą, promocją, a czasem wręcz jest kompulsywne. Tym samym prowadzi do ponownego „zagracenia” przestrzeni życiowej. Na temat zakupów kontrolowanych napisano wiele. Najważniejsze jest analityczne i logiczne podejście, rozpatrzenie argumentów za i przeciw. Należy także unikać akcji promocyjnych, wyprzedaży odwiedzanych spontanicznie. Kupujemy z planem, a nowa rzecz niech pojawia się tylko na wolne miejsce po usunięciu tego, co zbędne.

Minimalizm z wyboru, czyli nic na siłę

Podejście minimalistyczne nie może być „za karę” i „na siłę”. Nie jest celem samym w sobie, ale drogą do lepszej jakości. Można korzystać z założeń tego nurtu dla uporządkowania przestrzeni wokół siebie, wyselekcjonowania sytuacji i ludzi naprawdę ważnych. Nie musi być to wcale kompleksowy sposób na życie, na każdą chwilę i okazję.

dywan

Postaw na jakość, nie na ilość

 

Dlaczego warto…?

Korzystanie z założeń i postawy minimalistycznej ma wiele zalet:

  • minimalizm jest w nurcie ekologicznym – zakłada ograniczanie konsumpcji, zgodnie z zasad 3R – reduce, reuse, recycle, czyli zredukuj, użyj ponownie, recyklinguj. Stawiamy na rzeczy dobrej jakości, trwałe;
  • minimalizm ułatwia oszczędzanie – ogranicza wydatki, zakłada kupowanie produktów lepszych i trwalszych, na dłużej. Doskonale wpisuje się w ten trend kupowanie artykułów z drugiej ręki;
  • minimalizm to nie tylko podejście do przedmiotów, ale także do relacji – pomaga pozostać tylko w tych, które są dobre, wartościowe i budujące.

Można powiedzieć, że to szeroko rozumiana droga do wolności w wielu płaszczyznach – od przedmiotów, które nas zniewalają, po układy zawodowe i kontakty międzyludzkie.

 

 

 

Zdjęcia:  shutterstock, pixabay.com

 

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.