Navigation Menu+

Mikołaj, Mikołajki… czas na prezenty!

Opublikowano w Gru 2, 2018 przez w Ciekawostki, Dom, Dzieci | 0 komentarzy

Grudzień to czas prezentów, oczywiście przede wszystkim dla dzieci! Dorośli widzą też wydatki, wielkie zakupy i jeszcze większe sprzątanie oraz gotowanie, pieczenie… Niemniej jednak dla wielu osób (zwłaszcza najmłodszych) dobry początek podarunkowej passy to Mikołajki!

Skąd się wzięły Mikołajki?

Mikołajki, tak nazywamy dzień 6 grudnia, który wcale nie jest komercyjnym „świętem z zachodu”, ale wielowiekową tradycją z zupełnie innych regionów. Wiąże się bowiem z kultem świętego Mikołaja, biskupa Miry i świętem obchodzonym w religii prawosławnej. Już od czasów średniowiecznych w przeddzień 6 grudnia podkładano drobne, na ogół słodkie upominki dla dzieci. Co ciekawe jeszcze w XIX wieku nawet w Polsce był to dzień wolny od pracy.

Mikołajki historycznie

Świętego Mikołaja czczono już w IX wieku, dla wielu chrześcijan był cudotwórcą, a święto obchodzone 6 grudnia miało także stanowić przygotowanie do godnego celebrowania zbliżającego się Bożego Narodzenia. Zapiski z kolejnych stuleci mówią o przedstawieniach, dramatach o tematyce religijnej wystawianych z myślą o dzieciach, a także o podarunkach pozostawianych przez zakonnice przed domami najuboższych dzieci (we Francji). W XVI wieku Dzień Mikołaja pojawił się również w protestanckim kalendarzu.

mikolaj

Święty Mikołaj i dzieci – kolorowa litografia holenderska z 1886 roku
źródło: wikipedia

Mikołajki – przede wszystkim dla dzieci

Na przestrzeni wieków święto czy dzień Mikołaja zawsze było skierowane do dzieci, zapewne dlatego, że świętego Mikołaja uważano za patrona najmłodszych. Dawniej świętowano np. wybierając dziecięcego biskupa na ten dzień albo dyrektora szkoła spośród  uczniów (od XVI wieku w brytyjskich szkołach). Mikołajkowe prezenty na ziemiach polskich wręczano na pewno już w XV wieku – w wigilię święta, postać ubrana jak legendarny biskup, pojawiała się w domach i obdarowywała najmłodszych owocami, słodyczami itp.

mikołaj

Dziś Mikołaj to dobroduszny, pogodny grubasek

Mikołajki i Mikołaj współcześnie

Zacznijmy od tego, że wizerunek dzisiejszego Mikołaja różni się od tego historycznego. I to już zawdzięczamy „zachodowi”, czyli Amerykanom. Postanowili oni nieco złagodzić przekaz, w którym Mikołaj miał strój biskupa z Miry, worek z upominkami i groźne rózgi. Od lat 30-tych ubiegłego stulecia znamy grubawego, rubasznego pana z siwą, długą brodą, w czerwonym stroju i śmiesznej czapie. Zdecydowanie jest to postać bardziej pogodna i optymistyczna, zapewne dlatego pokochał ja prawie cały świat.

Współczesna tradycje mikołajkowe w Polsce to m.in. podkładanie prezentów pod dziecięce poduszki, ukrywanie ich w bucie lub w dużej skarpecie. W szkołach dzieci wymieniają się prezentami z osobami, które wcześniej wylosowały.

prezenty

Mikołajkowe prezenty

 

 

 

Zdjęcia: pixabay.com, wikipedia, shutterstock

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.