Navigation Menu+

Menu dla smakosza, czyli idealna karma dla kota

Opublikowano w Wrz 12, 2018 przez w Ciekawostki, Czas wolny | 0 komentarzy

Psy to łasuchy, a koty to smakosze. Być może jest to pewne uproszczenie, ale w tym stwierdzeniu jest wiele prawdy. Wiedzą o tym wszyscy prawdziwi kociarze, wielbiciele tych niezależnych i wyjątkowych zwierząt. Kot nie da się „oszukać”, sam starannie wybiera pokarmy, które zechce zjeść. Sprawdza ich zapach, konsystencję, smak i ewentualnie zjada. Mało tego – preferencje smakowe mogą się zmieniać, tak jak ewoluują jego potrzeby wraz z wiekiem, specyfiką aktywności itp. Nie da się ukryć – nasz pupil wie czego chce, jest koneserem, a zatem karma dla kota musi spełniać kocie oczekiwania i zaspokajać zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Koty są wytrawnymi smakoszami…

W odżywianiu kotów kluczowa jest zbilansowana dieta, czyli taka, która zawiera właściwe proporcje składników odżywczych. Ale na tym nie koniec, te wyjątkowe zwierzęta mają również swoje upodobania, które trzeba pogodzić ze specyficznym zapotrzebowaniem – dla zdrowego funkcjonowania kot powinien pozyskać z pokarmu aż 41 składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Zapotrzebowanie to jest oczywiście związane z wiekiem kota, stanem zdrowia, trybem życia, a nawet… płcią. Tak, tak – ciężarne i karmiące kotki mają także swoje potrzeby. I cały czas pamiętamy o tym, że mamy do czynienia z koneserem, który nie zawaha się egzekwować swoich smakowych upodobań.

kot

Koty to smakosze 🙂

Kocie potrzeby żywieniowe

Nie bez powodu oferta karm dla kotów jest tak bogata i zróżnicowana, a składy i nazwy wielu z nich przypominają menu w dobrej restauracji (np. pełnoporcjowe karmy Purina One bogate w indyka, łososia, kurczaka czy wołowinę, z dobroczynnymi probiotykami, ryżem, białkiem wysokiej jakości itd.). Skład i proporcje tego typu karm są adekwatne do potrzeb na poszczególnych etapach kociego życia i związaną z tym aktywnością. I tak na przykład możemy sięgnąć po karmy:

 • Dla kocich dzieci i juniorów – na tym etapie koty przede wszystkim rosną i to bardzo intensywnie, rozwija się cały ich organizm, a jednocześnie są bardzo aktywne. Mają zatem ogromne zapotrzebowanie na białko, którego w karmach dla kota juniora musi być zdecydowanie więcej. Podobnie jak składników mineralnych dla mocnych kości i zębów (np. Purina ONE Junior).
 • Dla dorosłych kotów – wymagają przede wszystkim ustabilizowania nawyków żywieniowych i znalezienia karmy, która zaspokoi zarówno wysokie wymagania smakowe, jak i zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podstawą wyżywienia powinna być odpowiednio dobrana pełnoporcjowa karma dla kotów, czyli taka, która zapewnia wszystko czego kotu potrzeba, bez dodatkowej suplementacji i przysmaków. Pamiętajmy – podawanie dodatkowej karmy uzupełniającej wymaga zmniejszenia porcji podstawowych posiłków, inaczej nasz pupil może stać się uroczym grubaskiem (np. Purina ONE Adult).
 • Dla kotów z nadwagą, która może mieć różne przyczyny, począwszy od błędów dietetycznych, pośrednio przez sterylizację, brak ruchu, małą aktywność, po wiek – starsze koty mają wolniejszy metabolizm. Należy wówczas zdecydowanie ograniczyć tzw. przysmaki, a także sięgnąć po odpowiednią karmę dla kotów (typu light) o obniżonej zawartości tłuszczu (np. Purina One Sterilcat czy Purina One Indoor).
 • Dla kotów z alergią i wrażliwym układem pokarmowym – ewentualną nadwrażliwość czy uczulenie na składniki karmy najlepiej sprawdzić pod kontrolą lekarza weterynarii i usunąć z kociego menu alergen. Czasem konieczne jest także sięgnięcie po specjalne produkty, które łagodzą i eliminują przykre objawy, takie jak biegunka, brak apetytu, problemy z sierścią (np. Purina ONE Sensitive).

Dla przyszłych i karmiących kocich mam, które bywają po kobiecemu kapryśne (raz mają nadmierny apetyt, innym razem nic im nie smakuje), jednocześnie potrzebują większej porcji białka oraz energii, zarówno na etapie ciąży, jak i niełatwego karmienia licznego potomstwa.

kot je

Koty mają różne potrzeby żywieniowe

Purina One dla kocich smakoszy

Mając za przyjaciela tak wymagające zwierzę jak kot, trzeba wybierać sprawdzone produkty. Wielu kociarzy stawia na doświadczenie i bogatą ofertę marki Purina. Karmy dla kotów Purina One odpowiadają potrzebom futrzanych smakoszy w każdym wieku, na rożnych etapach życia, również w przypadku dolegliwości czy alergii. Asortyment obejmuje karmy bogate w indyka, łososia, kurczaka czy wołowinę, a nawet z dodatkiem spiruliny, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego:

 • Purina One Dual Nature ze Spiruliną
 • Purina One Junior
 • Purina One Adult
 • Purina One Sensitive
 • Purina One Indoor
 • Purina One Sterilcat
 • Purina One Coat&Hairball (dla zdrowej skóry, pięknej sierści, minimalizuje powstawanie kul włosowych)

 

purina

Pełnoporcjowa karma Purina One

 

 

Zdjęcia: pixabay.com, kociarze.pl

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.