Navigation Menu+

Łuszczyca – czy da się ją wyleczyć?

Opublikowano w Lis 24, 2016 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

łuszczyca

Jedną z najtrudniejszych do leczenia chorób skóry jest łuszczyca. Właściwie nie udaje się jej wyleczyć, można jedynie łagodzić jej objawy. A są nimi stany zapalne skóry, łuszczenie się oraz drobne ranki. I chociaż choroba ta nie jest zakaźna, to choruje na nią coraz więcej osób. Niestety coraz więcej przypadków łuszczycy pojawia się u osób dorosłych i dzieci.

łuszczyca

Strupki, sucha skóra, kropelki krwi – to cechy łuszczycy

Skąd się biorą problemy ze skórą?

Nikt nie wie, dlaczego u jednych osób łuszczyca się pojawia, a u innych nie. Niektórzy lekarze obwiniają nasz system immunologiczny, który z nieznanych powodów atakuje własne tkanki. Pojawiają się też tezy, że jest to choroba uwarunkowana genetycznie, a także że może pojawiać się pod wpływem leków na choroby serca czy na depresję. Chorobie mogą też sprzyjać częste przyjmowanie antybiotyków oraz stany zapalne w okolicach jamy ustnej i głowy.
Prawidłowo funkcjonująca skóra powinna odnawiać się co 26-28 dni. W przypadku łuszczycy ten proces jest bardziej intensywny i skóra łuszczy się w ciągu 4 dni. Naskórek też staje się grubszy, dlatego na ciele tworzą się twarde łuski. Objawy są widoczne zwłaszcza na łokciach, kolanach, na skórze głowy. U dzieci także na twarzy – czole, w okolicach powiek raz brwi. Dodatkowo może pojawiać się stan zapalny i kropelki krwi.

łuszczyca

Odpowiednie kosmetyki pomogą walczyć z objawami łuszczycy

Jak żyć z łuszczycą?

Jak już wspominałam – łuszczycy nie da się wyleczyć. Niestety. Dlatego, aby stan skóry pozwalał na lepsze funkcjonowanie, a także na ładny wygląd (wiele osób obawia się podać rękę komuś z łuszczycą, bo myślą, że to choroba zakaźna), trzeba używać wyjątkowo delikatnych kosmetyków, zarówno do kąpieli, jak i mycia głowy, czy regularnego smarowania skóry. Lekarze radzą także, by unikać stresu, a także dbać o swoją dietę, co pozwoli na uniknięcie zaostrzonych stanów.

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.