Navigation Menu+

Lanolina – kosmetyk z owczej wełny

Opublikowano w Sty 6, 2018 przez w Ciekawostki, Uroda, Zdrowie | 0 komentarzy

lanolina

Polecana na popękane brodawki podczas karmienia dziecka piersią, na skórę podrażnioną, suchą, dla niemowląt i dzieci z AZS – lanolina to składnik nowoczesnych kosmetyków, a jednak stosowana jest od wieków do pielęgnacji skóry. To nie kolejny wynalazek technologiczny, ale naturalnie otrzymywany surowiec pochodzący z owczej wełny. Jakie ma zalety?

lanolina

Co to jest lanolina?

Lanolina jako dodatek stosowany jest w olejach, woskach, tłuszczach, węglowodorach parafinowych. Wywodzi się od słowa “lano”, czyli łacińskiego określenia wełny. Gdy zbliża się czas strzyżenia owiec, gruczoły łojowe zwierzęcia odkładają na wełnie warstwę naturalnego tłuszczu. Lanoliny w strzyżonym runie jest nawet do 25%. Jest ona wyodrębniania podczas pierwszego prania wełny, tuż przed dalszą jej obróbką. Dzięki metodzie odwirowywania, prania i oczyszczania, uzyskuje się materiał, który znalazł zastosowanie w kosmetologii. Lanolina jest mazią o kolorze złoto-brązowym, topi się w temperaturze 36-42 stopni. Zaliczana jest do grupy wosków.

lanolina

Jak lanolina działa na skórę?

Lanolina nie rozpuszcza się w wodzie, dlatego często stosowana jest jako naturalny emulgator w maściach aptecznych, kremach nawilżających i odżywczych, a także kremach i maściach ochronnych. Sama w sobie świetnie nawilża i może być podstawą do kosmetyków kolorowych, czyli pomadek, mydeł i kremów zapobiegających wysychaniu i pękaniu. Ze względu na te cechy nawet dermatolodzy polecają lanolinę jako bazę maści, balsamów, a nawet materiałów opatrunkowych.

Lanolinę bez dodatków można kupić w aptekach, sklepach internetowych oraz stacjonarnych. Bez problemu znajdziemy też preparaty, które w składzie mają lanolinę. Często są to kremy dla dzieci, łagodzące objawy suchości czy zapalenia skóry oraz kremy dla mam karmiących. Lanolina to także częsty dodatek do płynów zmiękczających tkaniny.

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.