Navigation Menu+

Labrador, czyli przyjaciel dla każdego – dieta psa pochodzącego z Kanady

Opublikowano w Lis 3, 2018 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

Prawidłowo żywiony pies ma zdrową i lśniącą sierść, a jego wyniki badań krwi nie wzbudzają najmniejszych wątpliwości. Ponadto taki psiak odznacza się dobrym stanem jamy ustnej, w tym zębów, wysoką odpornością na zachorowania, a do tego jest aktywny fizycznie. Co do wagi, można by rzec kolokwialnie – w sam raz – nie za chudy, ale i nie otyły. Te cechy dotyczą każdego psiaka, w tym labradora. Rasy, która jest coraz chętniej wybierana nie tylko w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, ale i w innych krajach europejskich. W jaki sposób powinna wyglądać dieta psa labradora, by był zdrów i długo towarzyszył swoim właścicielom?

W przeszłości pies myśliwski, dziś nie tylko pies pracujący

Labrador pochodzący z Kanady, kiedyś był wykorzystywany jako pies myśliwski. Dobry węch sprawiał, że brał udział w polowaniach, a ponadto jako pies pracujący w trudnych warunkach. Jego predyspozycje, cechy fizyczne i psychiczne, uwielbienie do wody wraz z grubą skórą i „nieprzemakalną” sierścią, odwaga i silna budowa, sprzyjają jego pracy w gruzowiskach i lawiniskach, gdzie współcześnie pomaga wyszukiwać ofiary.

Mimo tak wyrazistego charakteru, labrador to wciąż pies, który jest bardzo towarzyski, przyjazny i uwielbia przebywać z ludźmi, w tym z dziećmi. Pomaga w codziennym funkcjonowaniu osobom niepełnosprawnym. Tryska energią ijest skory do zabaw, a żeby tak pozostało, liczy się jego zdrowie fizyczne, za które odpowiada dieta psa. Wiele wątpliwości wzbudza stosowanie mleka, które wydaje się być nieodłączną częścią jadłospisu szczeniąt, ale o tym, na ile jest ono potrzebne i jak się ustosunkować do produktów mlecznych w diecie psiaków, mówi artykuł https://www.purina.pl/psy/beyond/czy-mleko-jest-dla-psiaka-czy-dla-cielaka.

Żywienie labradora – jaka powinna być dieta psa?

Labradory są wręcz żarłoczne, ich duży apetyt jest uwarunkowany genetycznie. Dziś wiadomo, że za wilczy apetyt odpowiada mutacja genu, która steruje uczuciem głodu. Z tego względu wśród labradorów stwierdza się najwyższy wskaźnik otyłości, w stosunku do innych ras psów. Labrador, który z natury może zmagać się z nadwagą, a później otyłością, musi być regularnie, zdrowo i racjonalnie żywiony.

Należy mu podawać gotową karmę wysokiej jakości, która przeznaczona jest dla psów dużych ras i zostaje dostosowana do masy ciała psa. Wątpliwości w tej kwestii można rozwiewać radząc się weterynarza bądź też korzystając z informacji zawartych na opakowaniach wybieranych karm.

Rolą właściciela jest ścisłe kontrolowanie ilości i rodzaju karmy podawanej psu. Liczba posiłków każdego dnia nie powinna przekraczać dwóch. Labradorom nie należy również podawać smakołyków, jedynie jako nagrodę po dobrze wykonanych zadaniach w trakcie prowadzonej tresury, a jeśli już pojawiają się w jadłospisie psa, trzeba uwzględniać ilość kalorii, którą dostarczacałodzienne wyżywienie.

W jadłospisie labradora powinny gościć produkty odznaczające się wysoką zawartością mięsa, które powinno znajdować się na pierwszym miejscu suchej karmy dla psa, ponieważstanowi najlepsze i najważniejsze źródło białka dla psa. Witaminy i substancje odżywcze dostarczają natomiast wysokiej jakości pełnoziarniste zboża, warzywa i owoce.

W związku z tym, że dieta psa musi być dopasowana między innymi do masy jego ciała, trzeba posiąść wiedzę, czy psiak ma prawidłową masę ciała, jest zbyt chudy lub zbyt gruby. Dla labradora nie istnieją normy w tej kwestii, jednak można trzymać się ogólnej zasady – żebra powinny być wyczuwalne pod palcami, ale niewidoczne dla oczu.

Właściwie karmiony labrador odwdzięczy się nieustanną obecnością i aktywnością, a do tego nie będzie zmagał się ze zbędnymi problemami zdrowotnymi.

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.