Navigation Menu+

Co kwitnie, pyli i uczula w marcu

Opublikowano w Mar 3, 2019 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

Alergicy mają się na baczności już w lutym, a marzec, przy tak ciepłej zimie, to okres, kiedy pylenie roślin wczesnokwitnących rusza pełną parą. Zobaczmy co pyli w marcu, a przy okazji warto poznać tzw. reakcje krzyżowe.

Objawy wiosennych alergii

Swędzący nos, katar, zaczerwienione i łzawiące oczy – to najczęściej zgłaszane objawy wiosennych alergii na pyłki roślin. Przed nami marzec – pierwszy wiosenny miesiąc, a zatem najwyższy czas uzbroić się w sprawdzone leki antyalergiczne, przyda się też… zapas chusteczek higienicznych.

katar

Typowy objaw – alergiczny nieżyt nosa

 

Co pyli w marcu i na dodatek uczula?

Leszczyna – zdarza się, że uaktywnia się nawet w styczniu, ale najwyższe stężenie pyłków to przełom lutego i marca. Uwaga, nie przegapmy pierwszych objawów alergii, takich jak katar i pieczenie oczu. W marcu to niekoniecznie przeziębienie… Jeśli chodzi o reakcje krzyżowe, w przypadku leszczyny, mogą dotyczyć pyłków olchy i brzozy, a także zdrowych  smacznych orzechów laskowych.

 

leszczyna

Piękna i alergizująca leszczyna

 

Olcha zaskakuje nagłym początkiem intensywnego pylenia i wysokim stężeniem pyłków już w pierwszym okresie kwitnienia. U alergików pojawia się natychmiast nieżyt nosa i podrażnienie spojówek. Pyłki olchy wchodzą w reakcje krzyżowe z leszczyną, olchą oraz z alergenami pokarmowymi (m.in. jabłka, brzoskwinie i orzechy laskowe).

Cis na ogół kwitnie pod koniec marca, a okres pylenia może trwać nawet miesiąc. Zawartość alkaloidu w pyłkach cisu może wywoływać podrażnienie błon śluzowych gardła i nosa.

Topola zaczyna kwitnąć już w lutym, ale najsilniejsze pylenie przypada najczęściej na trzecią dekadę marca. Na szczęście pyłki tego drzewa rzadko uczulają, ale mogą wchodzić w reakcję krzyżową z wierzbą.

bazie

Uczulają nawet świąteczne bazie…

 

Wierzba to kolejna roślina, której pyłki nie są częstym alergenem, ale nieliczni alergicy nie powinni mieć w wazonach wielkanocnych bazi…Wierzba to typowo miejskie drzewo, a zatem częściej uczula właśnie w aglomeracjach miejskich.

Pamiętajmy o tym, że tegoroczna zima nie była zbyt sroga. Mało mrozu, śniegu jak na lekarstwo… A zatem ostrożność zachowują również osoby uczulone na kwietniową brzozę, która jest jednym wielkich z alergicznych winowajców.

 

 

 

Zdjęcia: shutterstock, pixabay.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.