Navigation Menu+

Kwas foliowy nie tylko w ciąży

Opublikowano w Cze 10, 2017 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

kwas foliowy

Kwas foliowy, z łaciny “acidum folicum”, kojarzy nam się przede wszystkim ze składnikiem suplementów diety dla kobiet w ciąży. Nic w tym dziwnego, ponieważ zarówno kobiety planujące zajście w ciążę, jak i te, które już na teście znalazły dwie kreski, muszą uzupełniać jego ewentualne braki, mogą być przyczyną poronienia czy wad wrodzonych płodu. Jednak kwas foliowy niezbędny jest wszystkim – dzieciom, dorosłym, seniorom, kobietom i mężczyznom. Dlaczego?

kwas foliowy

Niedobory kwasu foliowego – skutki

Brak odpowiedniego poziomu kwasu foliowego może odbić się na zdrowiu. U dzieci może zahamować wzrost, zmniejszać koncentrację, powodować stany lękowe i drażliwość, zmęczenie i bezsenność. Brak kwasu foliowego to także zaburzenia trawienia, rytmu serca, bóle głowy, stany zapalne błony śluzowej języka. Kwas foliowy powinien być składnikiem preparatu witaminowego dostosowanego do osoby, która go przyjmuje, ale jest też obecny w wielu składnikach diety.

kwas foliowy

Składniki diety z kwasem foliowym

Aby stale uzupełniać poziom kwasu foliowego w organizmie, dieta całej rodziny musi być bogata w zielone liście szpinaku, szczawiu, sałaty. “Folium” oznacza liść, więc warto zapamiętać tę zależność. Na szczęście obecny jest także w innych produktach, bo akurat szpinak nie należy do ulubionych pokarmów dzieci. Znajdziemy go także w kalafiorze, szparagach, rzepie, brokułach i awokado. Warto też sięgać po owoce, na przykład banany, pomarańcze, truskawki i jabłka, ale też po ryż, wszelkie kasze i jajka. Ucieszą się także mięsożerni, bo kwas foliowy obecny jest w drobiu i podrobach, nabiale. Sęk w tym, że bardzo łatwo się utlenia i znika pod wpływem długiej obróbki termicznej, dlatego im mniej będziemy smażyć i gotować, tym lepiej.

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.