Navigation Menu+

Książki – dlaczego tak mało czytamy?

Opublikowano w Kwi 28, 2017 przez w Czas wolny | 0 komentarzy

książka

Według najnowszych badań czytelnictwa w Polsce znowu 63 proc. naszych rodaków nie przeczytało żadnej. Nie jestem naukowcem, ale muszę przyznać, że dziwi mnie taki wynik. Wszyscy moi przyjaciele, rodzina, nawet dzieci czytają książki. Widzę czytających w parkach, w autobusach, pociągach, wielokrotnie dyskutowałam na forach internetowych ze zwolennikami książek tradycyjnych, jak i elektronicznych. Poza tym, czytanie się przyjemne!

książki

Książki na wyciągnięcie ręki

Zdobywanie książek nigdy chyba nie było tak proste. Chociaż złośliwi twierdzą, że obecnie więcej osób pisze książki, niż je czyta, bo nowości jest co miesiąc bez liku, to jednak w tym przypadku od przybytku głowa nie boli. Przynajmniej raz w tygodniu warto sięgnąć po książkę. Na nowe powieści czy reportaże można wydawać miesięcznie kilkaset złotych, można także mieć je zupełnie za darmo. Jeśli więc kto twierdzi, że na książkę go nie stać, to jest to marne wytłumaczenie niskiego poziomu czytelnictwa.

książkiJak zdobyć tanią książkę?

Biblioteki funkcjonują w każdej nawet małej gminie i jeśli tylko nie przetrzymujemy książek dłużej niż miesiąc, nie płacimy za wypożyczenie nic. Biblioteki starają się przyciągnąć czytelników nie tylko samymi nowościami wydawniczymi, ale także spotkaniami z autorami książek.

Jeśli po nową książkę musisz jechać kilka kilometrów do księgarni i uważasz, że to Cię ogranicza, to też nie jest wytłumaczenie. Książki można obecnie kupić nawet w dyskontach spożywczych i to w cenach niezwykle atrakcyjnych. Poza tym istnieją też księgarnie wysyłkowe – można otrzymać książkę pocztą, albo odebrać w kiosku czy na stacji benzynowej.

Znakomite są czytniki książek. Lekkie, poręczne, z ekranem przypominającym papier. Można w jednym urządzeniu przechowywać setki książek, które są albo za darmo, ale za cenę niższą, niż książka klasyczna. Na rynku polskim funkcjonuje też coś takiego, jak książki w abonamencie, dzięki czemu za 40-50 zł i za czytnik e-booków za 1 zł można czytać do woli.

Czytajcie, bo to świetny sposób na poszerzenie horyzontów, pobudzenie wyobraźni i relaks.

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.