Navigation Menu+

Komary – poznaj wroga

Opublikowano w Sie 22, 2018 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

Refren piosenki „Lato z komarami, lato swędzące…” nie traci na aktualności. Zapewne nadal jeszcze podśpiewują go dzieci na koloniach. Tak naprawdę lato z komarami to nic wesołego – te małe, irytująco brzęczące owady potrafią uprzykrzyć wakacje nad wodą, wieczór w ogrodzie, letnią noc w domu.

Co warto wiedzieć o komarach

Komary to bardzo liczna rodzina, światowe populacja liczy kilka tysięcy odmian, w Polsce żyje ich prawie 50, na szczęście nie wszystkie czyhają na człowieka. Co jeszcze warto wiedzieć? Otóż złośliwe, agresywne i polujące są tylko samice tego gatunku.

Oczywiście jak większość owadów mają bardzo wyspecjalizowany aparat polowania i podstępnego żerowania na człowieku. Przede wszystkim zwabia je ludzki pot (np. zawarty w nim kwas mlekowy), poza tym naprowadzamy je wydychanym dwutlenkiem węgla oraz ciepłotą ciała.

Komarzyce potrafią również całkiem niepostrzeżenie dorwać się do naszej krwi. Zanurzają w skórze ofiary dwie rurki – jedna z nich tłoczy specjalne enzymy, które znieczulają i zapobiegają krzepnięciu krwi, a druga zasysa krew. Wbrew pozorom nie wpuszczają nam żadnej toksyny, która wywołuje swędzące bąble. Jest to indywidualna reakcja alergiczna na obce białko, jedni reagują łagodnie, inni mają wielkie odczyny i odczuwają silny świąd.

komar

Wato dobrze poznać wroga

Jak się bronić przed komarami

Jeśli chodzi o pomieszczenia mamy kilka możliwości:

  • elektrofumigatory – urządzenia na prąd lub na baterię, pod wpływem ciepła parują z nich substancje antykomarowe,
  • moskitiery, siatki antykomarowe na okna,
  • lampy owadobójcze.
spray

Preparaty odstraszające komary

Ponadto stosuje się preparaty (np. rozpylane, w kremie, w formie bransoletek czy plastrów), które zawierają specjalne olejki eteryczne odstraszające owady. Głównie wykorzystuje się cytronelę oraz olejki anyżowy, bergamotki, kamforowy, cynamonowy, goździkowy. Rzadziej stosuje się środki chemiczne, owadobójcze, ze względu na ich szkodliwość również dla ludzi. Można również sięgnąć po impregnowaną odzież, np. skarpetki.

olejek

Skuteczne olejki eteryczne

Domowe sposoby na komary

Wiemy już, że kąśliwe komarzyce nie lubią pewnych zapachów w gotowych preparatach. Warto wykorzystać tę wiedzę i sięgnąć po olejki eteryczne, można wylać je na talerzyk albo zastosować podgrzewacze – świeczki. Skuteczne są m.in. aromaty cytryny, cynamonu, goździków, rozmarynu, bazylii oraz mięty. Zaleca się także zażywanie witaminy B, która odstrasza komary zapachem. Są też rośliny, które zniechęcają komary, np. plektrantus, geranium, eukaliptus cytrynowy, pelargonia, lawenda, mirta, koper włoski lub kocimiętka.

kocimiętka

Komary nie lubią zapachu niektórych roślin (kocimiętka)

 

Zdjęcia: pixabay.com, shuttestock

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.