Navigation Menu+

Kąpiel w fontannie. Tak czy nie?

Opublikowano w Lip 30, 2018 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

Kąpiel w fontannie

Kiedy upał doskwiera, ludzie w mieście szukają okazji do schłodzenia ciała. Jeśli w mieście nie ustawiono kurtyn wodnych, dzieci i dorośli robią to w fontannach. Niektóre są tak zamontowane, że woda tryska wprost z chodnika i aż kuszą, by się w nich ochłodzić. Okazuje się też, że korzystanie z dobrodziejstwa fontanny może skończyć się karą pieniężną.

Kąpiel w fontannie

Zatrucia i groźne bakterie

Nie wolno kąpać się w fontannach! Tak przestrzega Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Pracownicy instytutu ostrzegają, że woda z fontanny jest potencjalnie niebezpieczna dla zdrowia, a to dlatego, że jej obieg jest zamknięty, czyli ta sama woda krąży przez wiele dni i trafiają do niej mikroorganizmy ze zwierzęcych odchodów (psów, kotów, gołębi i innych ptaków), między innymi bakterie E.Coli i enterokoki. W wodzie fontanny są też wirusy, przede wszystkim enterowirusy i norowirusy. W badanej wodzie znaleziono też wielokrotnie pasożyty Giardia i Cryptosporidium. Czym więc może skończyć się kąpiel? Zatruciem pokarmowym, grzybicą, zakażeniem dróg moczowych, groźnymi chorobami układu oddechowego i jeszcze wieloma innymi problemami ze zdrowiem. W fontannach, w których jest stojąca woda i w której przesiadują dzieci niczym w brodziku, znaleziono też bakterie i grzyby, między innymi gronkowca złocistego i dermatofity. Wystarczy raz się zarazić, by walczyć z chorobą przez wiele lat…

Kąpiel w fontannie

Będzie mandat!

Osoby, do których nie trafiają informację dotyczące zagrożenia zdrowia, powinny zdać sobie sprawę z tego, że za kąpiel w fontannie można zostać ukaranym grzywną w wysokości do 250 zł lub naganą. I dotyczy to sytuacji, kiedy z kąpieli w fontannie korzysta osoba powyżej 17 roku życia. Jeśli w wodach fontanny kąpie się dziecko, sprawa może trafić nawet do sądu rodzinnego.

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.