Navigation Menu+

Kalkulator dni płodnych i owulacji – pomoc dla przyszłych rodziców

Opublikowano w Maj 4, 2017 przez w Dzieci, Zdrowie | 0 komentarzy

Kalkulator dni płodnych i owulacji

Mamy czy babcie współczesnych 30-latek zachodziły w ciążę tuż po ukończeniu 20 roku życia, czyli dokładnie wtedy, kiedy z medycznego punktu widzenia zajść w ciążę i donosić dziecko jest najłatwiej i najkorzystniej dla organizmu. Dzisiaj jednak ta średnia wieku pierworódek przesunęła się o kilka lat i na pierwszą ciążę decydują się zwykle kobiety około 30-roku życia. Wynika to z uwarunkowań społecznych, ale niestety też wpływa na długość starań o dziecko, a także zmniejsza szanse na donoszenie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka.

Kalkulator dni płodnych i owulacjiNajlepszy czas na macierzyństwo

Między 20 a 25 rokiem życia gospodarka hormonalna, narządy rodne i macica są doskonale przygotowane na rozwój i urodzenie dziecka. Niestety wystarczy poczekać 10 lat, by mieć problemy z zajściem w ciążę. Po 35 roku życia wzrasta też niebezpieczeństwo, że maluch urodzi się z wadą wrodzoną, przede wszystkim chodzi o zespół Downa, albo że ciąża zakończy się poronieniem. Jeśli więc sytuacja na to pozwala, warto zdecydować się na dziecko wcześniej.

Kalkulator dni płodnych i owulacji

Chociaż zachodzenie w ciążę jest procesem przyjemnym i w sumie prostym, nie wszystkie kobiety mogą pochwalić się szybkim efektem. Jeśli para współżyje co 2-3 dni, to szansa na poczęcie malucha jest większa, niż u tych par, które z różnych powodów współżyją rzadziej. Im może przydać się znajomość kalendarza owulacyjnego.

Cykl kobiecy składa się z 4 faz, a zaczyna od fazy miesiączkowej, czyli od krwawienia. Następnie organizm przechodzi do fazy folikularnej między 6 a 13 dniem cyklu, kiedy to w jajniku rozwijają się pęcherzyki jajnikowe i pęcherzyk dominujący – wtedy można już zajść w ciążę. Następna faza jest owulacyjna – przy cyklu 28 dniowym, następuje w 14 dniu cyklu – uwalnia się wtedy komórka jajowa. Faza lutealna, trwająca od ok. 15 do 28 dnia cyklu prowadzi do miesiączki, a szanse na zapłodnienie maleją.

Kalkulator dni płodnych i owulacji

Kalendarzyk owulacyjny – przydatne narzędzie

Według kalendarzyka owulacji, 14 dzień cyklu jest tym, kiedy najłatwiej zajść w ciążę, jednak nie każda kobieta ma cykl trwający dokładnie 28 dni, dlatego warto skorzystać z kalkulatora dni płodnych i owulacji. Jest to narzędzie, które w prosty sposób obliczy prawdopodobny dzień pojawienia się owulacji. Korzystając z kalendarza dni płodnych i owulacji musimy jednak pamiętać, że plemniki mają swoją żywotność i jeśli nie możemy spędzić nocy z ukochanym dokładnie w dzień owulacji, współżycie dzień czy dwa dni wcześniej, także umożliwia zajście w ciążę.

Kalkulator dni płodnych, który wskazuje, kiedy może wystąpić owulacja nie jest jednak narzędziem zapobiegania ciąży, bo każdy organizm kobiecy inaczej reaguje na zmiany hormonalne, zmiany nastroju, stresujące sytuacje, dlatego owulacja może pojawić się nawet w dniu, którego kalendarz nie wskazuje.

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.