Navigation Menu+

Joga – zalety ćwiczenia asan

Opublikowano w Lip 31, 2017 przez w Czas wolny, Zdrowie | 0 komentarzy

joga

Joga od wielu lat jest w ofercie wielu klubów sportowych, chociaż wydaje się, że ze sportem nie ma wiele wspólnego. Powolne zmienianie pozycji, głębokie oddychanie i utrzymywanie równowagi w zadziwiających czasami pozach ma jednak tyle zalet, że warto pójść chociaż na jedne zajęcia…

joga

Równowaga ciała i umysłu

Joga pozwala na ukojenie nerwów, odzyskanie wewnętrznej równowagi, ale też wzmacnia mięśnie. Asany, czyli pozycje ciała, które powodują napinanie lub rozluźnianie różnych partii ciała, mają działanie zarówno lecznicze, jak i fizjologiczne. Regularne wykonywanie ćwiczeń prowadzi do harmonii organizmu, zmniejsza zaburzenia energetyczne. Brzmi tajemniczo, ale nawet psychologowie doceniają działanie wyciszające, a medytacje pozwalają na łagodzenie codziennego stresu. Zajęcia jogi zwykle odbywają się w warunkach ciszy i spokoju, przy delikatnej, relaksującej muzyce. Ćwiczenia nie tylko więc wyciszają, pozwalają na pozbieranie myśli, ale także zmniejszają napięcie mięśni, ich sztywność i bóle kręgosłupa, czyli psychosomatyczne objawy stresu.

Ćwiczenia jogi są idealnym sposobem ruchu dla osób starszych, chorych, takich, dla których inne zajęcia: bieganie, jazda na rowerze, zumba czy siłownia mogą być po prostu szkodliwe. Bo chociaż wysiłek fizyczny podczas zajęć z jogi jest minimalny, to jednak asany bardzo wzmacniają całe partie mięśni, zwiększają ruchliwość stawów, poprawiają krążenia i dokrwienie mózgu. Ćwiczenia to także masaż narządów wewnętrznych… W organizmie zaczyna też wydzielać się adrenalina, przyspiesza tętno, wzrasta ciśnienie krwi i pojawia się szybszy oddech, tak jak w przypadku innych aktywności fizycznych. Osoba, która ćwiczy jogę czuje więc przyrost energii i odczuwa radość z ćwiczeń.

jogaIle to kosztuje?

Do uprawiania jogi potrzebujemy jedynie maty oraz luźnego, przewiewnego stroju. Gruba i wygodna mata to koszt około 100 zł, ubranie, które bez problemu kupimy nawet w markecie, kosztować będzie nawet 60-80 zł. Karnet miesięczny na zajęcia jogi w miesiącu to od 60 zł do nawet 300, w zależności miasta, szkoły, zainteresowania kursantów. Jednak jogę można uprawiać także w domu, na własnym dywanie.

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.