Jak żyć z urostomią?

W życiu spotyka nas wiele wspaniałych chwil, ale także musimy borykać się z kłopotami finansowymi, sercowymi, w pracy i w domu. Jednak żaden z nich nie jest tak poważny, jak poważna może być choroba. Nie chcę tutaj dołować ani straszyć, ale im więcej wiemy o różnych schorzeniach oraz sposobach ich leczenia, tym bardziej oswajamy swoje lęki i gdy przyjdzie jakiś trudny moment, lepiej sobie z nim poradzimy.
Co to jest urostomia?
Dzisiaj na “tapecie” urostomia. To słowo wielu osobom z niczym się nie kojarzy, chorzy na różne choroby nerek i ogólnie układu moczowego, często mają z nią do czynienia, zwłaszcza osoby po 50. roku życia. Urostomia wiąże się bowiem z odprowadzeniem dróg moczowych przez brzuch, z pominięciem całego układu moczowego. Często mocz jest odprowadzany już z samej nerki. Dla chorego oznacza to, że nie oddaje moczu tak, jak osoba zdrowa, ale do woreczka, który jest na stałe przymocowany do jego ciała. Czy można ze stomią żyć normalnie?
Normalne życie po zabiegu
Urostomia to zabieg, który z jednej strony powoduje okaleczenie, z drugiej ratuje mu życie. Dzięki rozwojowi medycyny i technologii z nią związanych pozwala jednak na normalne funkcjonowanie, przy pamiętaniu o kilku ważnych aspektach. Pierwszym z nich jest nauka obsługi wszelkich płytek i worków. Tego pacjenta uczy pielęgniarka, tuż po wykonaniu zabiegu. Następnie olbrzymie znaczenie ma higiena ciała, zwłaszcza podczas wszelkich zabiegów dotyczących stomii, tak by nie doszło do żadnego stanu zapalnego. Ponadto konieczna jest właściwa dieta, oparta na lekkich pokarmach, warzywach i owocach. Sama stomia bywa zupełnie niewidoczna pod odpowiednim ubraniem, co umożliwia choremu normalne funkcjonowanie, życie towarzyskie, a nawet podróże, czy pracę.
Najnowsze komentarze