Navigation Menu+

Jest gorąco, trzeba znać sposoby na upały

Opublikowano w Cze 10, 2019 przez w Czas wolny, Dzieci, Zdrowie | 0 komentarzy

Choć kalendarzowe lato jeszcze nie wystartowało już mamy za sobą pierwsze upalne dni. Kiedy termometry pokazują więcej niż 30°C należy zachować szczególną ostrożność, w miarę możliwości unikać ekspozycji na słońce, zastosować się do zdroworozsądkowych porad i poznać sposoby na upały.

Przede wszystkim nawadnianie

Najważniejsza jest odpowiednia, czyli większa, podaż płynów przyjmowanych pod różnymi postaciami. Na pewno należy unikać słodzonych napojów, które niestety sprzyjają odwodnieniu. Zawsze warto mieć pod ręką wodę mineralną, ale nie jest to jedyny i najlepszy sposób na upały. Zaleca się m.in. herbatę z odrobiną soli, która wiąże wodę w organizmie. Z kolei dodatek mięty ma działanie chłodzące i jest polecany szczególnie przy suchym powietrzu. Pamiętajmy o uzupełnianiu soli mineralnych, np. pijąc napoje izotoniczne albo bardzo zdrową kokosową wodę, która ma poziom elektrolitów bardzo zbliżony do osocza ludzkiej krwi. Nawadnianie jest szczególnie istotne w przypadku małych dzieci, osób starszych, przewlekle chorych i z obniżoną odpornością.

pije

Podczas upałów trzeba więcej pić

 

Dieta na upały

Niemniej istotne jest nasze „upalne menu”. Wśród sprawdzonych sposobów na upały dieta ma kluczowe znaczenie. Unikamy potraw ciężkich, tłustych, smażonych. Dbamy o to, aby na talerzu było jak najwięcej warzyw i owoców, ze szczególnym wskazaniem na te bogate w witaminy, wodę i minerały. Zajadamy zatem arbuzy, truskawki, pomidory, sałatę, ogórki. W letnim menu sprawdzają się też chłodniki, koktajle owocowo-warzywne, smoothie, dania na bazie mleka i wody.

arbuz

Lekkie menu na upały

 

Ubranie ma znaczenie

Wbrew pozorom wcale nie należy zakładać jak najmniej. Odsłonięte ciało jest narażone na działanie silnych promieni słonecznych i szybciej paruje oddając wodę. Najlepiej założyć lekkie, jasne, luźne i przewiewne ubrania z naturalnych materiałów, takich jak len albo bawełna. Unikamy odzieży ciemniej, dopasowanej, nagrzewającej się. Nieodłącznym elementem uniformu na upał powinna być też czapka albo inne nakrycie głowy, które dodatkowo osłania i chroni kark oraz szyję. Okulary przeciwsłoneczne – to kolejny niezbędny dodatek, oczywiście tylko takie, które mają odpowiednie i skuteczne filtry UV. Niezależnie od stroju zawsze trzeba zastosować krem z filtrem – tkaniny przepuszczają szkodliwe promieniowanie słoneczne.

kobieta

Jasne, przewiewne ubrania i nakrycie głowy

W pomieszczeniach też jest gorąco

W czasie upałów staramy się unikać przebywania na zewnątrz, ale musimy także zadbać o temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach. Najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja, ale nie wszędzie mamy takie instalacje. Dlatego należy zasłaniać okna od słonecznej strony i otwierać je tylko jeśli zapewniają przepływ powietrza, najlepiej w nocy. Przydają się wentylatory, nawilżacze i klimatyzatory.

wentylator

Warto korzystać z wentylatora

 

Upał i problemy ze zdrowiem

Upały są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, seniorów oraz osób z różnymi problemami zdrowotnymi. Uważać należy również w przypadku zażywania leków, ponieważ mogą spowodować groźne dla zdrowia reakcje organizmu. Dotyczy to m.in. pacjentów stosujących leki na nadciśnienie, niewydolność serca (moczopędne), ponieważ grozi im odwodnienie. Upał może być groźny także dla osób stosujących chemioterapeutyki.

Uważamy tez na wszystkie niepokojące objawy, które mogą sygnalizować udar słoneczny, odwodnienie, takie jak: ból, zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, kurcze mięśni, drgawki, większą częstotliwość bicia serca i oddechu. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

łodka

Osoby starsze powinny szczególnie uważać w czasie upałów

 

 

 

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.