Navigation Menu+

Eko podpaski? Czy istnieją?

Opublikowano w Mar 13, 2018 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

Eko podpaski

Menstruacja jest czasem trudnym dla wielu kobiet. Brzuch pobolewa, nastrój pozostawia wiele do życzenia, a jeszcze trzeba biegać do łazienki, by regularnie zmieniać tampony lub podpaski. Tymczasem okazuje się, że nowoczesne środki do higieny mogą podrażniać skórę za sprawą dodatków chemicznych i po prostu szkodzić zdrowiu.

Eko podpaskiSkład tradycyjnych podpasek

Czasami na opakowaniu środków higienicznych próżno szukać składu. Tymczasem w samych produktach znaleźć można pestycydy użyte do uprawy bawełny, z której środki się wytwarza. Bawełnę wybiela się chlorem, z którego powstają dioksyny i furany, składniki, które mogą działać rakotwórczo. Dochodzą też substancje zapachowe, barwniki z nadruków, kleje.

Co zamiast podpasek lub tamponów?

Nie sposób sobie wyobrazić miesiączki bez odpowiedniego zabezpieczenia bielizny. Nasze mamy używały zwykłej waty, jednak łatwo sobie wyobrazić, jak niepewny jest to środek. Jednak oferta tamponów czy podpasek stale się poszerza, także o produkty organiczne, które produkuje się z czystej, certyfikowanej bawełny. Są to niestety środki drogie, ponieważ uprawianie bawełny bez pestycydów i produkcja podpasek bez bielenia chlorem zwiększa koszty.

Eko podpaski
Alternatywą są jednak podpaski wielorazowe. Szyje się je z bawełny albo z bambusowych włókien, są dostępne w różnych rozmiarach, ale także w ciekawych kolorach i wzorach. Są chłonne, a od spodu zabezpieczone tkaniną, która zatrzymuje wilgoć. Przyczepia się je za pomocą skrzydełek z napami lub rzepami. Nie jest to produkt, który chłonie tak dużo wilgoci, jak podpaski napełnione żelem, ale eliminują ryzyko uczuleń oraz odparzeń. Są też ekonomiczne, bo chociaż jedna podpaska kosztuje nawet 40 zł, to odpowiednio pielęgnowana służyć będzie nawet przez 5 lat. Minusem tego rozwiązania jest to, że podpaskę trzeba nosić w torebce i prać.

Zdjęcia: pxhere.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.