Navigation Menu+

Dzień Kobiet – historycznie i dziś

Opublikowano w Mar 7, 2019 przez w Ciekawostki | 0 komentarzy

Można zapytać – komu przeszkadzało tak sympatyczne święto jak Dzień Kobiet? Oczywiście wszyscy wiemy, że było niegdyś jednym ze sztandarowych elementów komunistycznej propagandy, wszak świętowały tylko kobiety pracujące. Ale czy trzeba było znieść oficjalne obchody? Można było jedynie zmienić podejście i celebrować święto, honorując wszystkie panie…

Zresztą komu dziś potrzebne „oficjalne przyzwolenie”. Tak naprawdę wciąż chętnie świętujemy. Koleżanki w szkołach, panie w pracy są z reguły traktowane w tym dniu ze szczególną atencją. Mamy, siostry, narzeczone i żony otrzymują kwiaty i prezenty. Nawet jeśli dzień kobiet ma korzenie mocno związane z Międzynarodówką Socjalistyczną, wciąż warto zaznaczać tę datę w kalendarzu i uprzyjemniać dzień wszystkim kobietom bez wyjątku.

Dyskusyjne początki świętowania Dnia Kobiet

W Polsce Dzień Kobiet kojarzy się z czasami PRL-u, smętnym goździkiem i rajstopami w prezencie, co poniekąd ma dziś swój urok i bywa miło wspominane przez panie „z tamtych lat”. Oficjalnie ustanowiono obchody tego święta w Kopenhadze, z inicjatywy Międzynarodówki Socjalistycznej w roku 1910. W ten sposób uhonorowano dzielne sufrażystki walczące aktywnie o równouprawnienie i prawa kobiet.

Wielu historyków skłania się ku teorii, która łączy Dzień Kobiet z upamiętnieniem tragedii ofiar pożaru w nowojorskiej fabryce tekstyliów Triangle Shirtwaist. Zginęło w niej aż 129 strajkujących przeciwko wyzyskowi kobiet.

sufrażystki

Pochód sufrażystek – Dzień Kobiet, Kraków 1911r.
Fot: wikipedia

 

A może inspiracją są starożytne Matronalia?

Całkiem prawdopodobne i logiczne są także nawiązania do Matronaliów obchodzonych w starożytnym Rzymie. Święto związane z kultem macierzyństwa i płodności obchodziły głównie zamężne kobiety w pierwszym tygodniu marca. Rzymscy małżonkowie obdarowywali wówczas swoje żony cennymi prezentami. Według niektórych zapisów historyczny święto celebrowały również niewolnice, a nawet… kurtyzany.

marzec

Dzień Kobiet – marcowe święto

 

Święto kobiet na świecie

Mimo, że Dzień Kobiet nie jest dniem wolnym od pracy, a wraz z upadkiem komunizmu zaniechano oficjalnych obchodów, jest to święto nadal celebrowane i zaznaczane w kalendarzach w wielu krajach świata. Obchodzi się je m.in. w Albanii, Algierii, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Brazylii, Bułgarii, Burkina Faso, Kamerunie, Chinach, Kubie, Laosie, Kazachstanie, Kirgistanie, Macedonii, Mołdawii, Mongolii, Czarnogórze, Polsce, Rumunii, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Ukrainie, Uzbekistanie, Wietnamie, Włoszech i Zambii. Ciekawym wyjątkiem jest Tunezja, kraj w którym Dzień Kobiet świętuje się 13 sierpnia.

prezent

Celebrujmy Dzień Kobiet!

 

 

Zdjęcia: wikipedia, shutterstock, pixabay.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.