Navigation Menu+

Dlaczego trzeba odwiedzić Peloponez?

Opublikowano w Sty 15, 2019 przez w Ciekawostki, Czas wolny | 0 komentarzy

Grecja – wymarzony cel turystycznych wyjazdów. Planując wakacje w tym malowniczym kraju, warto zwrócić uwagę na nieco mniej popularny kierunek, jakim jest Peloponez.

Peloponez – raj dla turystów

Peloponez to półwysep, historyczna kraina i najdalej wysunięty na północ region Półwyspu Bałkańskiego. Otaczają go dwa morza, Jońskie i Śródziemne, ale nie brakuje tu również imponujących masywów górskich.

Mamy piękne, piaszczyste plaże np. w Lakonii, Mesenii, Kardamyli czy w Kajafie. Jednak za najpiękniejszą plażę Peloponezu uznawana jest Voidokilia, która znajduje się w zatoce o tej samej nazwie.

Miłośnicy górskich eskapad, a także szusowania po stokach, przyjeżdżają w góry Ziria, doceniają też Tajget i Helmos ze znanym Ateńskim Obserwatorium Narodowym. Najbardziej górzysty obszar Peloponezu to Arkadia, w której na pewno warto zwiedzić wioski Dimitsana, Karitena, Stemnitsa i Longadia. To miejsca, w których czas się zatrzymał, w których można poczuć się mile widzianym gościem, a nie turystą.

Voidokilia

Zachwycająca Voidokilia

 

dimitsana

Widok na Dimitsanę

 

Peloponez – zabytki, historia

Grecja to oczywiście antyczna historia i najwspanialsze zabytki, a Peloponez to pod tym względem prawdziwa perła. To tutaj zwiedzimy miejsca uznawane za kolebkę europejskiej kultury, m.in. Olimpię, Spartę, Argos, Korynt, Mykeny, Epidauros czy Mistrę. Zobaczenie wszystkich wspaniałych zabytków zajmie zapewne wiele dni, ale będąc na Peloponezie należy wręcz odwiedzić słynny teatr w Epidauros, Asklepjon, świątynię Apolla w Koryncie, bizantyjskie klasztory i pałace w Mistrze, cytadelę w Mykenach i wiele innych obiektów historycznych.

teatr

Epidauros – słynny teatr

 

Grecka kuchnia na Peloponez

Smaki Peloponezu to doskonałe dania z ryb, dziczyzny, baraniny, a tutejszą specjalnością jest pilaw – danie z ryżu, drobnego makaronu, pomidorów, gotowanych w bulionie papryki, cebuli i aromatycznych ziół. Oczywiście nie brakuje tu potraw z grecką fetą, śródziemnomorskiej kuchni bogatej w warzywa i aromaty. Peloponez kojarzony jest także z doskonałymi winami – należą do nich m.in. Nemea, słodkie Mavrodaphne i sosnowa Restina.

pilaw

Pilaw – najlepiej smakuje na Peloponez

 

Chcesz wiedzieć więcej o Peloponezie i zobaczyć jego największe atrakcje na własne oczy? Sprawdź i wybierz tutaj.

Zdjęcia: pixabay.com 

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.