Navigation Menu+

Czym myć zęby?

Opublikowano w Lip 10, 2018 przez w Uroda, Zdrowie | 0 komentarzy

Pytanie wydaje się aż przesadnie proste. Bo czym myć zęby? Oczywiście pastą do zębów. Tylko że człowiek zęby może mieć różne. Dwa pierwsze zestawy są za darmo, za trzeci trzeba czasami sporo zapłacić. O wszystkie jednak trzeba bardzo dbać. Jak?

pasta do protez zębowych, pasta do czyszczenia protez zębowych

Dobre nawyki od dziecka

Mleczaki pojawiają się w buzi dziecka około 6 miesiąca życia i od tego czasu należy je myć. Na początek wystarczy wacik nasączony wodą i dbanie o to, by maluch nie poszedł spać z butelką mleka w buzi. Kiedy już jest bardziej otwarty na zabiegi higieniczne, można wprowadzić miękką szczoteczkę do zębów i pastę. Pasta nie może jednak zawierać fluoru, ponieważ dzieci małe połykają pastę, a fluor w dużych dawkach może być szkodliwy. Takie mycie zębów maluszkowi to nie tylko ochrona pierwszych zębów przed próchnicą, ale też kształtowanie pozytywnych nawyków, z których pielęgnacja jamy ustnej jest jednym z podstawowych.

Pielęgnacja zębów stałych

Kiedy mleczne zęby wypadną, a w ich miejsce pojawiają się stałe, dbanie o nie należy kontynuować. Dzieciom w wieku do ok. 10 czy 12 lat nadal można kupować pasty specjalnie dla nich. Mają one już pewną dawkę fluoru, ale dostępne są w różnych ciekawych smakach. Nastolatek może już jednak myć zęby zwykłą pastą. Im dokładniej zęby stałe są czyszczone (minimum 2 razy dziennie) i leczone u stomatologa, tym większa szansa na to, że zakup protezy będzie w ogóle niepotrzebny, albo będzie trzeba zakupić ją po wielu, wielu latach. A i wtedy można mieć piękny, biały uśmiech.

pasta do protez zębowych, pasta do czyszczenia protez zębowych

Pasta do czyszczenia protez zębowych

Proteza zębowa musi być także regularnie czyszczona. Czyszczenie ma działanie antybakteryjne i zapewnia świeży oddech i zapach z ust. Jednak czyszczenie jej zwykłą pastą, może protezę po prostu zniszczyć. Pasta do protez zębowych oczyszcza powierzchnię z zanieczyszczeń, ale nie rysuje jej, odświeża i usuwa nalot. Pasty do czyszczenia protez zębowych nie należy używać wewnątrz jamy ustnej, a protezę należy wyjąć i szczoteczką wyszorować z każdej strony.

Zdjęcia: pxhere.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.