Navigation Menu+

W czasie deszczu dzieci się nudzą? Niekoniecznie!

Opublikowano w Sie 7, 2018 przez w Czas wolny, Dzieci | 0 komentarzy

Słowa piosenki Kabaretu Starszych Panów są wciąż aktualne – w czasie deszczu dzieci się nudzą! Na nic piękne plaże, wesołe miasteczka, malownicze pejzaże itp., kiedy za oknami deszczowo, wietrznie i niezachęcająco do eksplorowania okolicy. Warto zatem, poza bagażem, zabrać ze sobą dobre pomysły na wypadek kapryśnej aury. Zresztą takie alternatywne atrakcje są zawsze na czasie i mile widziane, nie tylko podczas urlopowych eskapad.

dziecko

No cóż, podczas deszczu dzieci bywają znudzone

 

Oglądamy, czytamy, inspirujemy się

Interesująca książka albo film to pomysł tak samo dobry, jak oczywisty. Wspólne czytanie kultowych przygód Mikołajka czy oglądanie zabawnych animacji albo filmów familijnych, to sposób na deszczowe poranki i popołudnia. Zamiast po prostu usiąść przed ekranem albo monitorem, można pobawić się w domowe kino. Wytypować kilka tytułów, przeprowadzić głosowanie albo losowanie. Po dokonaniu demokratycznego wyboru warto przygotować ulubione, smaczne „conieco” do podjadania podczas seansu. Film albo książkowe przygody mogą być inspiracją do kreatywnej i wciągającej zabawy z gatunku „dopisz ciąg dalszy”. Punktem wyjścia niech będzie klasyk gatunku np. bajka o Kopciuszku albo popularny film. Każdy uczestnik zabawy po kolei dopowiada albo dopisuje swoją własną wersję opowieści. Można także wybrać opcję „sztafety”, czyli po każdym wymyślonym fragmencie dalsze koleje losów opowiada kolejny uczestnik zabawy.

tata

Wspólne czytanie – dobry pomysł na niepogodę

 

Gramy w gry 🙂

W tym przypadku naprawdę mamy w czym wybierać. Od popularnych planszówek, przez kreatywne zestawy, po gry strategiczne, interaktywne, komputerowe (również dostępne online). Podczas urlopowych wjazdów nie zawsze mamy pod ręką wybór ciekawych planszówek, można zatem stworzyć własnoręcznie ulubioną grę. Poza samą zabawą podczas rozgrywek, nie lada frajdą będzie wspólne wykonywanie  gry, pionków, opracowanie zasad itp.

Kreatywnie i przygodowo

Zabawa w teatr jest stara jak świat, a kolejne pokolenia dzieci ją uwielbiają. Atrakcyjne jest przygotowanie sceny, widowni, kurtyny, rozdzielanie ról, ewentualnie tworzenie kukiełek. Dobrym pomysłem jest stworzenie własnej historii, choć oczywiście można bazować na sprawdzonych, znanych opowieściach, bajkach. Aby uaktywnić pociechy wystarczy także dobrze opracowana zabawa w poszukiwaczy skarbów. Należy przygotować mapę domu, mieszkania, pensjonatu itp. W różnych miejscach umieszczamy wskazówki, zagadki, zadania, które mają doprowadzić do celu, do ukrytego skarbu!

dziewczynka

Domowy teatrzyk – świetna zabawa

 

Zwiedzamy, poznajemy

Deszcz nie oznacza konieczności zamknięcia się w domu. Można przecież poznać okoliczne atrakcje turystyczne, wbrew pozorom nie jest to tylko plaża, promenada itp. Lokalne muzea, obiekty historyczne, ośrodki kulturalne, a nawet kina, to na pewno dobry pomysł na zorganizowanie czasu znudzonym pociechom.

deszcz

Zwiedzaj w czasie deszczu!

 

Oczywiście pomysłów na deszczowe dni jest wiele. Warto przed wyjazdem wziąć pod uwagę niepogodę i mieć w głowie co najmniej kilka wariantów na wypadek scenariusza „W czasie deszczu dzieci się nudzą…”

Zdjęcia: pixabay.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.