Navigation Menu+

Czy chrzestny ma dawać prezenty?

Opublikowano w Maj 24, 2017 przez w Dzieci, Finanse | 0 komentarzy

prezent na 18

Ponad 90 procent dzieci w Polsce jest chrzczonych. A co za tym idzie, każdy praktykujący katolik ma szansę zostać rodzicem chrzestnym dziecka. To wspaniała rola, ale także wymagająca. Dla wielu osób, które decydują się na bycie matką czy ojcem chrzestnym wydaje się jednak, że polega ona głównie na… kupowaniu drogich prezentów. Jednak to nieprawda.

prezent na 18

Rola pomocnicza

Niestety w wielu domach przyjęło się, że chrzestnym powinna być osoba dosyć zamożna, aby stać ją było na komputer albo quad na komunię, albo jeszcze droższy prezent na 18 urodziny. Jednak najważniejszy jest kontakt z dzieckiem.

Najlepiej jest, gdy chrzestny jest blisko spokrewniony z rodziną. Bo przecież ma on pełnić rolę pomocniczą w wychowaniu dziecka i otoczyć to dziecko opieką w przypadku różnych zdarzeń losowych. Powinien być obecny także podczas najważniejszych rodzinnych uroczystości, wiedzieć co dzieje się z chrześniakiem i nie chodzi tylko o odhaczanie kolejnych urodzin, ale też o zwykły kontakt i zwykłe wiadomości ze szkoły czy prywatnego życia. Chrzestny powinien być więc oddany i pomocny, skupiony na dziecku i godny zaufania. Co jednak z tymi najważniejszymi uroczystościami?

prezent na 18

Zadłużyć się na komunię, splajtować na 18-tkę?

Oczywiście każdy gość, który przychodzi na chrzciny, komunię, ślub czy kolejne urodziny, przynosi prezent. Mniejszy lub większy. Na chrzciny chrzestna zwykle daruje szatkę, a chrzestny świecę. I nie chodzi o to, by prześcigać się w prezentach. Ma być on wyrazem pamięci, a nie typowo polskiego zwyczaju “zastaw się, a postaw się”, a ponieważ liczy się pamięć, to liczą się też ciekawe, nie zawsze najdroższe pomysły. O ile dziecku w wieku komunijnym można podarować biżuterię, która będzie służyć przez lata, albo razem z rodziną zrzucić się na nowy rower, to prezent na 18-tkę może obejmować ciekawe wydarzenie, kurs czy spełnienie jakiegoś marzenia młodego człowieka wchodzącego w dorosłość. A będzie jeszcze wspanialszy, jeśli cała rodzina będzie mogła uczestniczyć w jakimś fascynującym zdarzeniu.

I chyba o to chodzi, gdy jest się rodzicem chrzestnym.

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.