Navigation Menu+

Bóle menstruacyjne – specyfika i charakter dolegliwości

Opublikowano w Sie 14, 2018 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

Co prawda mawia się, że miesiączka to stan fizjologiczny, a ewentualne dolegliwości nie są niczym niepojącym. Prawda jest jednak taka, że niektóre kobiety borykają się z tak uciążliwymi objawami, ze trudno uznać je za prawidłowe. Bóle menstruacyjne to szerokie pojęcie i mogą obejmować zarówno pewien dyskomfort w podbrzuszu, jak i bolesne miesiączki, które praktycznie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

 

Wiele kobiet cierpi na bolesne miesiączki

Bóle menstruacyjne odczuwane są najczęściej w podbrzuszu i mają charakter skurczowy, ich intensywność jest różna, od lekkich do bardzo silnych. Poza tym bolesne miesiączkowanie może oznaczać także dolegliwości bólowe w kręgosłupie lędźwiowym, a nawet w pachwinach i nogach. Szacuje się, że bóle menstruacyjne dotyczą nawet 60% miesiączkujących kobiet.

bolesne

Bóle menstruacyjne odczuwa się najczęściej w podbrzuszu

 

ból plecy

Czasami boli też odcinek lędźwiowo – krzyżowy

Wtórne czy pierwotne bóle menstruacyjne

Bolesne miesiączki mogą mieć charakter:

  • pierwotny – są to bóle menstruacyjne odczuwane najczęściej w podbrzuszu i kręgosłupie lędźwiowym, nie wynikają ze zmian chorobowych, są efektem skurczów mięśni gładkich macicy w wyniku podwyższonej produkcji prostaglandyn
  • wtórny – wynikają ze zmian chorobowych, stanów zapalnych w obrębie narządów rodnych, np. takich jak endometrioza, guzy, polipy itp.
kobieta leży

Kobiety odczuwają bóle menstruacyjne o rożnym nasileniu

 

stres

Często utrudniają albo uniemożliwiają normalne funkcjonowanie

 

kobieta bol

…zmuszają do pozostania w domu

Nie lekceważ bolesnych miesiączek

Dlatego właśnie nie należy bagatelizować bolesnych miesiączek i przyjmować argumentacji, że „musi boleć”. Odpowiednia diagnostyka ma celu zbadanie charakteru bólów menstruacyjnych. Nawet jeśli nie są związane z procesem chorobowym można je ograniczać, zapobiegać czy łagodzić (np. stosując leki rozkurczowe takie jak NO-SPA).

nospa

Dolegliwości bólowe może łagodzić NO-SPA

 

 

Zdjęcia: shutterstock, pixabay.com, no-spa.pl

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.