Navigation Menu+

Atak paniki – co o nim wiesz?

Opublikowano w Sty 13, 2018 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

Atak paniki

Panika dopada nawet 9 procent dorosłych osób. Jeśli zdarzyło Ci się, że czułaś duży niepokój, byłaś jak sparaliżowana, nie mogłaś oddychać, to bardzo możliwe, że także przeżyłaś atak paniki. Jakie mogą być przyczyny wystąpienia takiego zaburzenia? I jak sobie radzić podczas ataku?

Atak paniki

Objawy paniki

Kołatanie serca i przyspieszone tętno, zimne poty, duszności oraz brak tchu, niekontrolowany płytki oddech, ból w klatce piersiowej, dreszcze albo nagłe uderzenie gorąca, drżenie całego ciała, wrażenie dławienia się, zawroty głowy, a nawet omdlewanie. Do tego dochodzi obawa przed utratą kontroli nad sobą, przed śmiercią, drętwienie kończyn, bladość, czy nudności. Objawy te pojawiają się nagle, szybko narastają i w ciągu kilkunastu minut następuje apogeum. Atak paniki trwa zwykle do godziny, ale długo po nim jeszcze utrzymuje się poczucie irracjonalnego lęku.

Atak paniki

Postępowanie podczas ataku

Osoby, którym atak paniki zdarza się od czasu do czasu, a nie raz w życiu, mogą szukać pomocy i leczyć się. W grę wchodzi leczenie farmakologiczne. Zwykle stosuje się leki antydepresyjne (SSRI i benzodiazepiny), ale też psychoterapię czy terapię behawioralną. Podczas terapii chory może nauczyć się też technik relaksacji i kontroli oddechu.

Psychiatrzy nie wiedzą, czy panika jest osobnym schorzeniem, czy zespołem objawów w zaburzeniach lękowych. Nie wiadomo także, co jest powodem ataków paniki. Mogą to być skłonności genetyczne, wpływ pogody, stres, traumatyczne przeżycia. Ataki paniki mogą współtowarzyszyć osobom chorym na depresję czy alkoholizm.
W czasie napadu paniki osoby chore powinny oddychać do papierowe albo foliowej torby, co zapobiega hiperwentylacji nasilającej objawy. Niektórzy chorzy, którzy na napady lękowe cierpią często, noszą torbę nawet ze sobą. To proste rozwiązanie, które jest dla chorego rodzajem pierwszej pomocy.

Zdjęcia: pxhere.com

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.