Navigation Menu+

Alergia pokarmowa u niemowląt – warto wiedzieć!

Opublikowano w Wrz 12, 2018 przez w Dzieci, Zdrowie | 0 komentarzy

Alergia to jedno z najczęściej spotykanych sformułowań w szeroko rozumianych opracowaniach dotyczących zdrowia, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Alergia pokarmowa u niemowląt i starszych maluchów jest jednym z wyzwań, przed jakimi stają zarówno rodzice, jak współczesna medycyna.

W artykule „Alergia u niemowląt i dzieci. Objawy i leczenie” znajdziemy wiele praktycznych informacji na ten temat, niestety dowiadujemy się również, że statystycznie problem ten dotyczy co trzeciego dziecka (na jakimś etapie rozwoju). Nie należy jednak załamywać rąk, tylko jak najlepiej poznać „wroga”, wiedzieć jak najwięcej o objawach, przyczynach, profilaktyce alergii pokarmowej u dzieci.

Alergia, alergeny, objawy

Zgodnie z ogólnie przyjętą definicją alergia to zmieniona reakcja immunologiczna organizmu. Prawidłowo układ odpornościowy ma za zadanie uruchamiać mechanizmy obronne do walki z wirusami, bakteriami chorobotwórczymi itp. Czasem jednak reaguje w ten sposób na substancje pozornie niegroźne, np. składniki pokarmowe, właśnie wtedy mamy do czynienia z alergią pokarmową u dziecka. Białko mleka krowiego, mięso drobiowe, owoce, orzeszki itp. stają się wówczas alergenem, czyli substancją uczulającą. Oczywiście nie tylko pokarm może wywołać alergię, zagrożeniem bywają pyłki roślin, sierść zwierząt domowych, roztocza, kosmetyki, środki czystości itp. Jeśli chodzi o objawy u dzieci są one uzależnione m.in. od wieku. We wspomnianym wcześniej artykule o alergiach czytamy, że najczęściej alergii towarzyszą:

  • w okresie niemowlęcym – wyprysk, wysypka oraz alergie pokarmowe,
  • w wieku przedszkolnym – astma,
  • w wieku szkolnym – katar.

 

dziewczynka

Uczulają pokarmy, pyłki rośli, sierść pupila…

 

Skąd te alergie…?

Pierwszym sygnałem ostrzegawczym dla świeżo upieczonych rodziców mogą być alergie występujące u nich albo w najbliższej rodzinie. Niestety alergia pokarmowa u niemowląt jest bardzo często związana z dziedziczeniem. Z cytowanego już artykułu możemy się dowiedzieć, że w przypadku malucha, którego jeden rodzic ma objawy alergii, ryzyko jej rozwoju jest dwukrotnie wyższe, zaś jeśli oboje rodzice zmagają się z tą chorobą – aż czterokrotnie większe. Oczywiście nie oznacza to, że dzieci rodziców nie obciążonych alergią nie będą miały tego problemu. Wśród innych przyczyn i czynników sprzyjających wymienia się niedojrzałość przewodu pokarmowego oraz częsty kontakt z alergenem we wczesnym dzieciństwie i ekspozycję na dym tytoniowy.

rodzice

Alergia u rodziców to czynnik ryzyka

 

Możemy zapobiegać i chronić

Jednym z najskuteczniejszych działań jest karmienie piersią. Udowodniono, że skutecznie stymuluje układ immunologiczny, zapewnia prawidłową mikroflorę jelitową, a tym samym wspiera profilaktykę alergii pokarmowej u dzieci. Mleko zawierające pełnie białko mleka krowiego to jeden z elementów sprzyjających wystąpieniu reakcji alergicznych. Dlatego w przypadku dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą być karmione naturalnie albo są na etapie rozszerzania diety, odstawiania od piersi, istotny jest dobór odpowiedniego mleka. Dla maluszków ze skłonnością do alergii pokarmowej najlepszym wyborem jest mleko modyfikowane,  w którym białko jest o wiele łatwiej przyswajalne, może być to również mleko hypolargiczne  (HA) albo preparat mlekozastępczy (hydrolizat białkowy). Oczywiście wybór odpowiedniego pokarmu należy skonsultować z lekarzem pediatrą albo specjalistą (alergolog, dietetyk).

karmienie

Karmienie piersią – istotny element profilaktyki

 

 

Zdjęcia: pixabay, pxhere, shutterstock

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.