Navigation Menu+

Alergia – objawy, leczenie, praktyczny kalendarz pylenia

Opublikowano w Cze 4, 2019 przez w Zdrowie | 0 komentarzy

Alergia nie ma wielowiekowych zapisków w historii medycyny, a mimo to jest nazywana epidemią XX i XXI w. Niestety problemy związane z alergią – objawy, diagnostyka i leczenie – dotyczą coraz większej części populacji, dorosłych i dzieci. Ze względu na uciążliwość choroby i coraz szersze spektrum alergenów, warto wiedzieć jak najwięcej na ten temat – począwszy od substancji uczulających, przez badania, po farmakoterapię i przydatne narzędzia, takie jak np. kalendarz pylenia.

Alergia – co to jest?

Wiosna i lato to przede wszystkim nasilające się objawy alergii wziewnych, wywołanych m.in. przez pyłki traw, drzew liściastych czy chwastów. Zgodnie z definicją alergia oznacza zmienioną reakcję układu immunologicznego, którą doskonale znamy, ponieważ tak organizm reaguje na chorobotwórcze czynniki (bakterie, wirusy). Pojawiają się wówczas symptomy i dolegliwości takie jak gorączka, ból, nieżyt nosa itp. W przypadku alergii objawy te są wywołane kontaktem z substancją, która jest na ogół obojętna, nieszkodliwa. Mogą być to wspomniane już pyłki roślin, ale także pokarmy, sierść zwierząt czy wszechobecny kurz (konkretnie roztocza kurzu).

łąka

Alergia – np. na alergeny wziewny, takie jak pyłki roślin

 

Uciążliwe objawy alergii

W przypadku alergii wziewnych powszechnym objawem jest katar alergiczny, a właściwie alergiczny nieżyt nosa i spojówek. Substancje alergizując, osadzając się na błonie śluzowej nosa i spojówek, uwalniają histaminę, a to z kolei uruchamia wiele nieprzyjemnych symptomów, takich jak katar, cieknący albo zatkany nos, alergia to też podrażnione, łzawiące oczy. Z jednej strony mamy więc uciążliwy katar, wodnistą wydzielinę, która zdaje się nie mieć końca. Z drugiej może pojawić się rodzaj blokady utrudniającej swobodne oddychanie (zatkany nos przy alergii). Ponadto podrażnione spojówki to swędzenie, pieczenie oczu, które odruchowo pocieramy intensyfikując obawy i narażając się na stany zapalne.

kobieta

Osłabienie, katar alergiczny, łzawienie oczu…

 

Jak sobie radzić z alergią?

Jak widać alergia jest nie lada problemem dla osoby uczulonej, dlatego kluczowe znaczenie ma odpowiednie postępowanie, szczególnie w okresie pylenia. Oczywiście najbardziej oczywiste jest unikanie kontaktu z alergenem. Nie zawsze jest to możliwe w 100 procentach. Można jednak ograniczać przebywanie na świeżym powietrzu w okresie intensywnego pylenia. Szczegółowych informacji na ten temat dostarcza kalendarz pyleń i prognoza pogody dla alergików. Należy uwzględniać je także podczas planowania letnich wyjazdów. Tym bardziej, że pogoda czy kalendarz alergika to także dane na temat pylenia w poszczególnych regionach. A zatem zawsze warto wiedzieć co teraz pyli.

allegra

Zastosowanie odpowiedniego leku – Allegra

 

Bardzo istotną kwestią jest też odpowiednie leczenie. Na objawy alergii oczu, zatkany nos i alergiczny katar najczęściej zaleca się leki przeciwhistaminowe, najlepiej takie, które nie wywołują senności, sedacji czy trudności z koncentracją. Leki takie jak Allegra przede wszystkim redukują i eliminują objawy alergii, czyli katar, obrzęk śluzówki nosa, łzawienie oczu, uczucie zmęczenia i osłabienia.

Zdjęcia: alergia-allegra.pl, pixabay.com, shutterstock

Dodaj komenatrz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.